Nowy rok - nowy kierunek na MWSZ

Strona www: www.mwsz.edu.pl
Dział: Kraków

Na Wydziale Komunikacji Społecznej i Informatyki Stosowanej Małopolskiej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Dietla w Krakowie od dnia 1.10.2011 realizowane będzie kształcenie na kierunku praca socjalna.

Absolwenci tych studiów mogą znaleźć zatrudnienie we wszystkich instytucjach realizujących zadania z zakresu polityki społecznej i pracy socjalnej, takich jak:
  • Ośrodki Pomocy Społecznej funkcjonujących w każdej gminie,
  • Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie,
  • Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie,
  • Regionalnych Ośrodkach Polityki Społecznej,
  • Instytucjach działających zakresie w spraw dotyczących zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu (Wojewódzkie Urzędy Pracy, Powiatowe Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, Agencje zatrudnienia itp.),
  • Szpitalach,
  • Domach Pomocy Społecznej,
  • Ośrodkach dla uchodźców,
  • Placówkach wychowawczych typu: młodzieżowy ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy,
  • Zakładach karnych,
  • Strukturach organizacji pozarządowych (w tym organizacjach pożytku publicznego) takich jak: fundacje, stowarzyszenia, związki zawodowe itp.
Pracownik socjalny korzysta z prawa pierwszeństwa przy wykonywaniu swoich zadań w urzędach, instytucjach i innych placówkach. Organy są obowiązane do udzielania pracownikowi socjalnemu pomocy w zakresie wykonywania tych czynności.

Pracownikowi socjalnemu przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.

Pracownikowi socjalnemu, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie, co najmniej 5 lat, przysługuje raz na dwa lata dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.

Pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł.

Pracownikowi socjalnemu przysługuje zwrot kosztów uczestnictwa w szkoleniach w zakresie specjalizacji zawodowej w zawodzie pracownika socjalnego, w kwocie nie mniejszej niż 50% kosztów szkolenia.

Pracownikowi socjalnemu, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy.

Studia w MWSZ im. J. Dietla w Krakowie są realizowane w formie stacjonarnych i niestacjonarnych i trwają sześć semestrów, kończą się egzaminem dyplomowym, uprawniającym do nabycia tytułu licencjata pracy socjalnej, uprawniającego do podjęcia studiów na drugim – magisterskim stopniu kształcenia.

Proces dydaktyczny na kierunku Praca socjalna będzie prowadzony w dwóch, wzajemnie się uzupełniających warstwach.

Pierwsza z nich zakłada realizację edukacyjnych wymogów określonych w standardzie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla kierunku Praca socjalna, druga natomiast przyjmie postać zadań dydaktycznych związanych z wymogami rynku pracy: przedmiotów i treści, dających znaczącą szansę absolwentom na wykorzystanie ich wiedzy i umiejętności w wybranych sektorach i instytucjach polityki społecznej.

Elementem istotnie wspomagającym warstwę edukacyjną będą praktyki studenckie w instytucjach, które potencjalnie mogą stać się też przyszłymi pracodawcami studentów.

W ramach przedmiotów specjalizacyjnych przewiduje się bloki tematyczne ściśle powiązane z codzienną praktyką (samorządów, organizacji non profit, organizacji pozarządowych), których realizacja w trakcie studiów pozwoli przyszłym absolwentom na bezkolizyjną i szybką adaptację na rynku pracy.

ostatnia zmiana: 2011-09-22
Komentarze
Polityka Prywatności