Od jutra, tj. od 11 do 14 maja 2011 r. rozpocznie się XI Festiwal Nauki w Krakowie. Hasłem przewodnim Festiwalu jest MATERIA CZŁOWIEK KULTURA. Hasło to nawiązuje do dwojga noblistów - Marii Skłodowskiej- Curie i Czesława Miłosza.
W ramach wydarzenia odbywać się będą liczne konkursy, wystawy, panele dyskusyjne, spotkania i wycieczki. Ze strony materii zaprezentowane zostaną liczne doświadczenia fizyczne i chemiczne, przyroda ożywiona i nieożywiona oraz ze strony kultury – poezja Czesława Miłosza, koncerty chórów akademickich, występy zespołów artystycznych oraz spektakl teatralny.
Festiwal przeznaczony jest dla wszystkich, którym bliskie są sprawy nauki. Dla dzieci odbywać się będą konkursy i zabawy, dla młodzieży i dorosłych – wykłady, panele, pokazy doświadczeń i in.. Zgromadzenie w jednym miejscu 13 uczelni wyższych i dwóch instytutów naukowych PAN stwarza doskonałą możliwość dla tegorocznych maturzystów, którzy będą mogli porozmawiać o ofercie edukacyjnej z obecnymi na Festiwalu naukowcami i studentami.
Ponadto, organizatorzy zapraszają do odwiedzenia trzech wystaw poświęconych życiu i twórczości Marii Skłodowskiej- Curie oraz na niekomercyjną projekcję pięciu filmów poświęconych noblistce w Kinie Pod Baranami. W czwartek, na estradzie odbędzie się widowisko muzyczno-poetyckie „Popołudnie z Miłoszem” oraz debata naukowa pt. „Od radu i polonu do protonoterapii”, przygotowana przez Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.
Również w czwartek, w godzinach od 12.00 do 16.00, ulicami Basztową, Westerplatte, Dominikańską, Franciszkańską, Podwale i Dunajewskiego przejedzie specjalny, zabytkowy tramwaj. Będzie w nim można uzyskać informacje na temat programu tegorocznego Festiwalu. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny.
W trakcie Festiwalu zwiedzić będzie można muzea, instytuty naukowe, instytuty kulturalne, pracownie naukowe, obserwatorium astronomiczne i wiele innych, ciekawych miejsc
Jak co roku w ramach Festiwalu, pracownicy UJ Collegium Medium zaplanowali na terenie Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12 liczne badania, porady lekarskie, doświadczenia i eksperymenty.
Od środy do piątku, od godziny 21.30 do 22.00, na Wieży Ratuszowej odbywać się będzie pokaz światła i dźwięku, tzw. Mappingu, przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych.
Festiwal zakończy pokaz żonglerki w wykonaniu finalisty Mam Talent – Kamila Dzilińskiego oraz spektakl teatralny „Damy i Huzary” na Scenie Klasycznej PWST (wstęp za zaproszeniami).
W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki w Krakowie odbył się konkurs, który polegał na opracowaniu krótkiej formy komiksowej na temat „Wynalazek i odkrycie a codzienne życie”. Rozdanie nagród nastąpi zaraz po oficjalnym otwarciu Festiwalu Nauki Krakowie, w czwartek, tj. 12 maja o godzinie 12.00 na estradzie na Rynku Głównym w Krakowie. Prace będzie można oglądać jednym z namiotów na płycie Rynku Głównego.
W tym roku głównym koordynatorem Festiwalu jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.