Nowy patron Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie

Dział: Kraków

20 stycznia Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN (IKiFP PAN) w Krakowie otrzyma imię prof. Jerzego Habera. Uroczystości będzie towarzyszyć sesja naukowa.

W czwartkowej imprezie weźmie udział m.in. prezes PAN prof. Michał Kleiber, członkowie Oddziału PAN w Krakowie, dyrektorzy krakowskich instytutów PAN, dziekani wydziałów chemicznych uczelni krakowskich, uczniowie i przyjaciele profesora Jerzego Habera.

Podczas krótkiej sesji naukowej referaty wygłoszą: prof. dr Adam Bielański (IKiFP PAN) oraz prof. dr Michel Che z Uniwersytetu Piotra i Marii Curie z Paryża.

Jak informuje na swojej stronie PAN, prof. Jerzy Haber (1930-2010) był wybitnym uczonym, mistrzem i nauczycielem wielu pokoleń polskich chemików, organizatorem życia naukowego, uznanym w skali międzynarodowej specjalistą w dziedzinie fizykochemii ciała stałego, katalizy i zjawisk powierzchniowych. Haber był twórcą IKiFP PAN i jego dyrektorem przez ponad 30 lat (1968-2002).

"Instytut jest dziełem życia profesora, który był autorem koncepcji stworzenia platformy dla wzajemnej wymiany myśli i badań w całym zakresie chemii fizycznej granic międzyfazowych gaz-ciało stałe, gaz-ciecz oraz ciecz-ciało stałe. Stał za spektakularnym rozwojem instytutu, który nawet w trudnych czasach podzielonej politycznie Europy był elementem międzynarodowej sieci badawczej, placówką swobodnego przepływu myśli, umożliwiającą kontakty z całym światem, prawdziwym centrum doskonałości w swojej dziedzinie" - czytamy na stronie PAN.

Naukowiec zainicjował i rozwinął w IKiFP PAN badania w różnych działach katalizy heterogenicznej i homogenicznej, zarówno w aspekcie badań podstawowych, jak i stosowanych, a także chemii ciała stałego w zastosowaniu do katalizy.

Profesor Haber stworzył niemal 530 prac oryginalnych i 6 książek, otrzymał przeszło 50 patentów, wygłosił 115 referatów plenarnych i zaproszonych na międzynarodowych kongresach.

Od 1971 roku był profesorem zwyczajnym nauk chemicznych, od 1973 - członkiem PAN. Pełnił funkcję Prezesa Oddziału Krakowskiego PAN, był czynnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, założycielem Polskiego Klubu Katalizy.

Za swoją działalność naukową i organizacyjną Haber był nagradzany i wyróżniany m.in. tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Universit, Pierre et Marie Curie w Paryżu, Nagrodą Naukową Prezesa Rady Ministrów, czy Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2011-01-17
Komentarze
Polityka Prywatności