Siedmioro naukowców z polskich instytucji naukowych - Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - przedstawi referaty na międzynarodowym sympozjum, które rozpoczęło się 19 września w Kairze.
Spotkanie jest poświęcone dyskusji nad relacjami między człowiekiem i jego środowiskiem. Głównym celem konferencji jest przyjrzenie się ewolucji Nilu, jako podstawowemu elementowi egipskiego krajobrazu i jego wpływu na pozostałe obszary kraju. Podczas kilku dni obrad, podzielonych na 13 sesji tematycznych, zostanie zaprezentowanych ponad 100 wystąpień, z czego pięć będzie autorstwa lub współautorstwa polskich naukowców.
Polskę reprezentują geolodzy, geografowie i archeolodzy.
Dr Barbara Woronko z Pracowni Sedymentologicznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych opowie o swoich badaniach przeprowadzonych na osadach eolicznych w starożytnym, nadmorskim egipskim mieście Marea.
Tomasz Herbich jest natomiast współautorem referatu na temat prospekcji w obrębie Awaris w Delcie Nilu. Iwona Zych wspólnie z Herbichem i Stevenem E. Sidebothamem zaprezentują wyniki analiz krajobrazowych opartych o prospekcje geofizyczną wykonaną wokół portu Berenike nad Morzem Czerwonym.
Prof. Maciej Pawlikowski z AGH wygłosi referat zatytułowany "Geologia i geomorfologia jako przyczyny umiejscawiania stanowisk archeologicznych w Egipcie". Egiptolodzy - prof. Karol Myśliwiec i dr Fabian Welc oraz geolog dr Jerzy Trzciński wprowadzą słuchaczy w geoarcheologiczne badania polskiej misji archeologicznej w Sakkarze, zlokalizowane obok najstarszej piramidy świata.
Spotkanie zakończy się 25 września wspólnymi warsztatami, na terenie Górnego Egiptu.
PAP - Nauka w Polsce