Analityka Gospodarcza, Socjologia oraz Informatyka Stosowana - to trzy nowe kierunki, które od nowego roku akademickiego wprowadza Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Oprócz nich studenci mają do wyboru jeszcze 13 innych kierunków.
Ponadto Informatyka Stosowana, podobnie jak Analityka Gospodarcza, to kierunki unikatowe, a więc będące częścią systemu kierunków zamawianych MNiSW.
Program Informatyki Stosowanej obejmuje wszystkie przedmioty wchodzące w skład kanonu informatyki, poszerzonego o wiedzę z zakresu nowoczesnej ekonomii. Podstawowym założeniem kierunku jest wykształcenie absolwentów nie tylko w zakresie specjalistycznej wiedzy informatycznej, ale także przygotowanie ich do zastosowania nabytych umiejętności w świecie współczesnej gospodarki. Dzięki temu osoby kończące trzyletnie studia I stopnia przygotowane będą do pracy w sektorze nowoczesnych technologii wspierających największe ponadnarodowe korporacje, jak również małe i średnie przedsiębiorstwa - zapowiada Bednarski.
Dodaje, że z kolei poprzez uruchomienie kierunku Analityka Gospodarcza UEK chce się przyczynić do rozwoju kształcenia i badań naukowych, a także sprzyjać przemianom zachodzącym w sferze gospodarczej i na rynku pracy.
Studia na nowym kierunku mają dostarczyć młodym ludziom dogłębną wiedzę z zakresu mikro- i makroekonomii, finansów i rachunkowości oraz metod ilościowych, podporządkowanych praktyce analiz gospodarczych, a także metod informatycznych prowadzenia takich analiz. Absolwent tego kierunku będzie analitykiem gospodarczym, prowadzącym samodzielnie lub zespołowe analizy i prognozy gospodarcze.
Z czasem uczelnia planuje wdrożenie angielskojęzycznej wersji studiów oraz uruchomienie studiów drugiego stopnia - zapowiada Bednarski.
Ostatni z nowych kierunków - Socjologia - jest przeznaczony dla osób zainteresowanych problematyką społeczną, kulturową oraz zjawiskami życia socjalnego. Zajęcia w jego ramach obejmować będą podstawy nauk społecznych oraz zagadnienia z zakresu socjologii ogólnej i szczegółowej.
Studenci Socjologii zdobędą umiejętności badania i interpretowania zjawisk społecznych w różnych obszarach życia społecznego oraz rozwiązywania problemów społecznych. Zdobędą kompetencje do gromadzenia i przetwarzania informacji, formułowania przekazów informacyjnych przydatnych do wyjaśniania zjawisk i procesów życia oraz proponowania rozwiązań praktycznych. Posiądą także umiejętność interpretowania i analizy zjawisk życia gospodarczego z uwzględnieniem perspektywy socjologicznej.
W ramach studiów każdy ze słuchaczy będzie musiał wziąć udział w projekcie badawczym (100 godzin w trakcie trzyletnich studiów licencjackich), w trakcie którego nauczy się wykorzystywać wiedzę w praktyce oraz zdobędzie doświadczenie niezbędne w pracy zawodowej.
Absolwenci kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie m.in. w organach administracji publicznej i samorządach, w ośrodkach badania opinii społecznej, instytucjach badania rynku, organizacjach pozarządowych i fundacjach, w sektorze kultury, instytucjach pomocy społecznej.
PAP - Nauka w Polsce