Wyprawa Afrykańskiego Koła Naukowego do Afryki 2010. Wkrótce start

Tag: prawo
Dział: Kraków

29 marca spod Collegium Novum UJ wyrusza wyprawa Afrykańskiego Koła Naukowego do Afryki. Wyprawę poprowadzi Errol Tapiwa Muzawazi. W kolejnych etapach będą uczestniczyli: Paweł Seweryn, Natalia Czopek, Karolina Dacyl, Tomasz Kwilosz, Dagmara Szewc oraz Katarzyna Musiałek. Wyprawa organizowana jest pod honorowym patronatem Rektora UJ. Uczestnicy przejadą ponad 20 000 kilometrów i odwiedzą 22 kraje.

Ekspedycja Naukowa do Afryki jest edukacyjną wyprawą, mającą na celu rozszerzenie światowego spojrzenia na Afrykę oraz udzielenie młodym Afrykańczykom głosu w środkach masowego przekazu. Uczestnicy wyprawy będą zbierali opinie mieszkańców Afryki na temat ich kontynentu, szukając innego obrazu Afryki niż kreowany przez współczesne media - obraz miejsca opanowanego przez wojny, choroby, głód i korupcję. Ponadto ekspedycja może stać się symbolem pokonywania barier ustroju plemiennego, które przez wieki hamowały mobilność i integrację różnych ludów Afryki.

 

Wyprawa jest wyjątkowa także z tego względu, że po raz pierwszy w historii wypraw Afrykańskiego Koła Naukowego UJ ekspedycję w głąb Afryki poprowadzi Afrykańczyk, Errol Tapiwa Muzawazi z Zimbabwe, który od pięciu lat studiuje prawo międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tapiwa Muzawazi jest jednym z naszych najgłośniejszych zagranicznych studentów. Kilkukrotnie bił rekord Guinnessa w kategorii najdłużej prowadzonego wykładu. Niedawno w Sali Auditorium Maximum prowadził wykład przez blisko 130 godzin.

 

Uczestnicy wyprawy dotrą do miejscowości trudno dostępnych, w których próżno szukać turystów czy przedstawicieli mediów. Przyświecającym im nadrzędnym celem jest chęć odbycia rozmów z mieszkańcami Afryki na temat kontynentu, próby odgadnięcia, jak jest w ich mniemaniu dziś i jakie są nadzieje Afrykańczyków na przyszłość. Podczas ekspedycji przeprowadzane będą rozmowy, wywiady i warsztaty zmuszające afrykańskich respondentów do podjęcia trudu odpowiedzenia na pytania o edukację, system społeczny, przestrzeganie praw człowieka, ewolucję wierzeń i stosunków plemiennych. Na podstawie uzyskanych i usystematyzowanych informacji, uczestnicy wyprawy wspólnie z respondentami będą próbować znaleźć rozwiązania palących problemów Afryki, jak np. jak działać, by pomóc krajom rozwijającym się nie tylko krótkoterminowo, ale w sposób umożliwiający im uniezależnienie się od pomocy z zewnątrz, jak wpłynąć na system edukacyjny, by 60 procent niepiśmiennej obecnie ludności miało możliwość korzystania ze wspólnego dorobku cywilizacji, jak przyczynić się do promowania tożsamości afrykańskiej będącej fundamentem rozwoju cywilizacyjnego.

 

Uczestnicy wyprawy stawiają sobie za zadanie miedzy innymi poznanie kultur afrykańskich występujących w poszczególnych częściach kontynentu, warunków życia ludności, systemu edukacji, stanu wiedzy Afrykańczyków w kontekście dostępu do szkolnictwa oraz wpływu na możliwości znalezienie pracy zarówno w miastach, jak i w wioskach. Pragną zdobyć jak największą ilość opinii na temat obecnego stopnia rozwoju Afryki, poziomu jej zjednoczenia w XXI wieku oraz perspektyw na przyszłość oraz zestawić zebrane w trakcie wyprawy materiały, opinie, poglądy w formie publikacji naukowej w celu zaprezentowania jej osobom zainteresowanym tematyką Afryki na całym świecie.

 

Dla zobiektywizowania wyników badań prowadzonych przez uczestników wyprawy w każdym odwiedzanym miejscu przeprowadzana będzie ankieta, na podstawie której tworzony będzie profil danego kraju przedstawiający wyobrażenie jego mieszkańców na temat Afryki.

 

Wyprawa podzielona jest na sześć etapów:

 

    I. Maroko, Mauretania, Senegal, Gambia

    II. Mali, Burkina Faso, Ghana

    III. Togo, Benin, Nigeria

    IV. Kamerun, Gabon, Kongo, Demokratyczna Republika Konga

    V. Angola, Namibia, Botswana

    VI. Zimbabwe, Mozambik, Suazi, Republika Południowej Afryki

 

Planowane jest prowadzenie codziennej dokumentacji wyprawy, która będzie polegała na przesyłaniu informacji na temat miejsca pobytu, działań uczestników wyprawy oraz napotkanych przez nich przygód na łamy patronujących ekspedycji gazet, do Radia Kraków oraz na strony internetowe (w Polsce m.in. na stronę Dziennika Polskiego, patrona medialnego ekspedycji, www.dziennik.krakow.pl oraz na stronę wyprawy: www.africa2010.pl). Dokumentacją fotograficzną i audiowizualną całej wyprawy zajmie się Andrzej Staroń.

 

Podczas wyprawy powstanie film ukazujący codzienne życie odwiedzonych lub przypadkowo napotkanych Afrykańczyków, na które składają się przede wszystkim mentalność, przekonania i przyzwyczajenia wyrosłe w okolicznościach, w którym przyszło im żyć (m. in. status społeczny, stan posiadania, wierzenia religijne, systemy edukacyjne poszczególnych krajów, itd.) oraz zdjęcia dokumentujące poszczególne etapy ekspedycji, odzwierciedlające rzeczywistość istniejącą w odwiedzanych zakątkach Afryki, a także obszerne zbiory materiałów pisanych.

 

Zarówno film, jak i fotografie zostaną opatrzona komentarzami tak, aby po powrocie mogły zostać zaprezentowane szerszemu szerokiemu audytorium. W Aktualnościach UJ będziemy informowani o kolejnych prezentacjach.

 

Materiałem podsumowującym wyprawę będzie publikacja naukowa.

 

źródło: UJ


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności