Piroświęto na Błoniach

Wieczorem 2 i 3 sierpnia krakowskie Błonia rozbłysną wielobarwnymi i gigantycznymi fajerwerkami. Do miasta zawita bowiem 1. Międzynarodowa Gala Sztuk Pirotechnicznych Pyromachina.

Impreza, realizowana przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa, Stowarzyszenia Sztuk Wizualnych oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego. Główna część projektu to 4 gigantyczne dziesięciominutowe pokazy konkursowe zespołów pirotechnicznych z Niemiec, Włoch, Portugalii i Czech. Wszystkie zaproszone grupy to laureaci najbardziej prestiżowych konkursów pirotechnicznych na całym świecie. Zwycięzca, którego wyłoni jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata sztuki oraz ekspertów pirotechnicznych, otrzyma statuetkę złotej PyroMachiny, autorstwa znakomitego rzeźbiarza Jana Siuty.

Dodatkowo, zaplanowane zostały prezentacje Teatrów Ognia, obrazy oraz machiny pirotechniczne.

I Międzynarodowa Gala Sztuk Pirotechnicznych jest wyjątkowym projektem interdyscyplinarnym, którego program obejmuje różne dziedziny sztuki operującej ogniem jako tworzywem, począwszy od dużych widowisk pirotechnicznych, poprzez teatr ognia integrujący w sobie teatr ruchu oraz taniec z ogniem, wywodzący się z tradycyjnych obrzędów, performance oraz instalacje pirotechniczne, w których wybrzmiewają echa rzeźb plenerowych Władysława Hasiora.

Jak czytamy na stronie internetowej Pyromachiny: ”Na świecie istnieje wiele festiwali poświęconych tematyce ognia, często bardzo uznanych i posiadających wieloletnią historię, jednakże żaden z nich nie prezentuje w jednym czasie i miejscu tak szerokiego spektrum działań związanych ze sztuką ognia.”

Dzisiejsza technika pozwala na tworzenie gigantycznych wizualizacji ogniowych. Połączenie wymyślnych konstrukcji i mechanizmów z efektami pirotechnicznymi, instalacjami gazowymi, czy też machinami umożliwia tworzenie niezwykłych obrazów przestrzennych, które dzięki barwnym płomieniom, kaskadom iskier oraz rozżarzonym węglom stają się ożywionymi rzeźbami.

Niezmiernie ważnym elementem Gali jest również performance oparty na syntezie stali i ognia. Ogromne machiny i instalacje, ożywione naturą płomienia to symbole PyroMachiny. Swoje dzieła zaprezentują: znani artyści reprezentujący nurt performance’u ognia, teatry ognia oraz znakomici twórcy branży pirotechnicznej.

Swoje dokonania z wykorzystaniem różnego rodzaju pirotechniki filmowej i efektów specjalnych zaprezentuje najznakomitsza polska grupa kaskaderska „Stunt Team 13” pod kierownictwem Marka Sołka, która ma na swoim koncie udział w ponad 200 produkcjach filmowych oraz ponad 500 projektach widowiskowych i teatralnych.

Dopełnieniem wymienionych prezentacji będą pokazy pirotechniki dziennej dotychczas nie prezentowane na rynku polskim oraz pokazy akrobatyczne i taneczne w oprawie pirotechniki scenicznej.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie www.pyromachina.pl

ostatnia aktualizacja: 2008-08-01
Komentarze
Polityka Prywatności