Rusza Foodsharing Kraków

Dział: Kraków

Czy wiesz, że w Polsce rocznie marnuje się 9 milionów ton żywności? Artykuły zdatne do spożycia są często niepotrzebnie wyrzucane, podczas gdy wielu ludzi mogłoby z nich skorzystać. Teraz w prosty sposób możesz pomóc ograniczyć marnowanie jedzenia. W Krakowie rusza projekt Foodsharing Kraków, który na to pozwoli. Jak będzie działać?

Foodsharing - z czym to się je?

Foodsharing to inicjatywa przeciw marnowaniu żywności, która już kilka lat temu świetnie przyjęła się w Niemczech. Chociaż dzielenie się jedzeniem wydaje się bardzo naturalne, trzeba było czasu, żeby pierwsze Jadłodzielnie - bo tak nazywają się miejsca dostosowane do wymogów projektu - powstały w Polsce. Pionierem w naszym kraju jest warszawski zespół, który przekazał nam całe know-how i bardzo nam pomaga. - mówi Weronika Wirtel zaangażowana w projekt.

Jadłodzielnie - dla kogo i po co?

Lokalizacje Foodsharing Kraków mają być ogólnodostępne, wyraźnie oznaczone i kontrolowane.

Generalnie chodzi o wypracowanie poczucia odpowiedzialności, która zmniejszy przykry nawyk wyrzucania nadwyżkowej żywności zdatnej do spożycia. Wspólnie z naszymi partnerami chcemy udostępniać przestrzeń, w której każdy może podzielić się i poczęstować jedzeniem. Takie miejsca to wspomniane Jadłodzielnie, wyposażone w specjalnie oznaczone lodówki i meble. - wyjaśnia WW.

Poszczególnymi miejscami mają opiekować się specjalnie przygotowani wolontariusze.

Gdzie będzie można przynosić żywność?

Organizatorzy akcji planują otwierać kolejne lokalizacje w popularnych punktach miasta: na uczelniach, w akademikach, przy bazarach, jak również na terenie zamkniętych osiedli.

Będziemy zachęcać sklepy, restauracje i mieszkańców miasta do dzielenia się artykułami spożywczymi, które inaczej zostałyby wyrzucone. Z zasobów Jadłodzielni będzie mógł skorzystać każdy. Mogę już uchylić rąbka tajemnicy i zapowiedzieć rychłe otwarcie pierwszej krakowskiej lokalizacji w ścisłym centrum miasta. - dodaje WW.

Należy jednak pamiętać, że do sukcesu akcji potrzebne są zarówno osoby, które się częstują, jak i te, które dostarczają produkty. Wciąż również brakuje sprawnego sprzętu: lodówek, regałów i szafek, jako wyposażenia Jadłodzielni.

Z kim się kontaktować?

W tym momencie trzon krakowskiego oddziału tworzą trzy osoby: Ania, Weronika i Łukasz, z którymi można skontaktować się używając adresu mailowego: krakow@foodsharing.pl. Cały zespół Foodsharing Kraków działa na zasadach społecznego wolontariatu ichętnie odpowie na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa, przepisów, nawiązania współpracy. Działa również fanpage na Facebooku: www.facebook.com/foodsharing.krakow, gdzie kluczowe posty oznaczane są hashtagiem: #FoodsharingKraków.


data ostatniej modyfikacji: 2016-08-11 11:55:45
Komentarze
 
Polityka Prywatności