W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, SoTechLab zaprasza na dyskusję poświęconą przyszłości ubrań, oscylującą między światem mody cyfrowej a wymogami zrównoważonego rozwoju. Spotkanie odbędzie się 27 marca 2024 r. online, będąc częścią cyklu organizowanego przez Laboratorium Społeczno-Technologiczne przy Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH.
Rewolucja technologiczna, która przenosi nasze ubrania do cyfrowego wszechświata metaversum, jednocześnie otwiera nowe horyzonty dla "inteligentnej" odzieży w realnym świecie. Ta przemiana pociąga za sobą nie tylko estetyczną ewolucję, ale stawia też pytania o przyszłość zrównoważonego rozwoju w kontekście przemysłu tekstylnego.
Tradycyjna produkcja odzieży jest obarczona negatywnym wpływem na środowisko, od ogromnego śladu węglowego po niedostateczny recycling zużytych materiałów. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na te wyzwania, podkreślając równocześnie konieczność poszukiwania nowych, bardziej zrównoważonych modeli działania w branży modowej. Mowa tutaj o modzie cyrkularnej, która może stanowić odpowiedź na niepokojące tendencje w produkcji i konsumpcji odzieży.
Spotkanie będzie okazją do dyskusji o tym, jak inicjatywy takie jak moda cyfrowa mogą wpływać na redukcję negatywnych skutków przemysłu odzieżowego dla środowiska, oraz jak koncepcja mody cyrkularnej może zostać lepiej zintegrowana z rynkiem, by przeciwdziałać problemom takim jak nadprodukcja i marnotrawstwo zasobów.
W kontekście polskim, gdzie droga do systemowych zmian jest jeszcze długa, spotkanie stawia przed uczestnikami zadanie refleksji nad możliwymi kierunkami działań, które mogą przyczynić się do pozytywnych przemian w przemyśle tekstylnym, zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym.
Dyskutować będą: Ewelina Antonowicz (Fashion Revolution Poland), dr hab. Jowita Guja, prof. AGH, Mateusz Miszkiewicz oraz Katarzyna Zajączkowska (podcast Odpowiedzialna Moda).
Spotkanie poprowadzą: Łukasz Dąbrowiecki (Katedr Studiów nad Społeczeństwem i Technologią na Wydziale Humanistycznym AGH; Szkoła Doktorska AGH) i dr Radosław Tyrała (Katedr Studiów nad Społeczeństwem i Technologią na Wydziale Humanistycznym AGH; SoTechLab).