Wybór uczelni i kierunku studiów po ukończeniu szkoły średniej stanowi jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Nie tylko otwiera drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale również wpływa na rozwój umiejętności, zainteresowań oraz pasji. O przypadku raczej nie może być mowy. Przy wyborze kierunku kształcenia należy dokładnie przeanalizować swoje cele i plany na przyszłość. Uczelnie starają się na bieżąco dostosowywać swój profil nauczania do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy. Niemal każdego roku pojawia się wiele zupełnie nowych kierunków, a także specjalności. Dziś prezentujemy 5 innowacyjnych, wartościowych i przyszłościowych propozycji dla kandydatów na studia I stopnia.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie miasta odgrywają kluczową rolę w rozwoju technologicznym i społeczno-gospodarczym. W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu badania czy też rozwiązywania współczesnych problemów z nimi związanych, uczelnie uruchamiają nowe kierunki. Studia miejskie to interdyscyplinarna propozycja adresowana do osób chcących zarządzać czy też wpływać na przyszłość zarówno aglomeracji, jak i mniejszych jednostek. W trakcie nauki nabyć można praktyczną wiedzę, a także umiejętności, które pozwalają na tworzenie bardziej zrównoważonych, funkcjonalnych oraz przyjaznych przestrzeni publicznych.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kierunku polecamy zorientować się, jakie studia są perspektywiczne oraz po których można znaleźć satysfakcjonującą pracę. Niektóre profesje pozostają popularne i potrzebne pomimo upływu lat. Między innymi branże transportowa/spedycyjna wciąż się rozwijają. Co ciekawe, liczba pracowników nadal jest niewystarczająca. Na to zapotrzebowanie odpowiadają studia transport i spedycja. Kierunek ten w sposób profesjonalny przygotowuje absolwentów do pracy na stanowiskach związanych z planowaniem, koordynacją jak też organizacją transportu. Nie brakuje dla nich ofert zatrudnienia a tym samym mogą liczyć na stabilne warunki, połączone z wysokim wynagrodzeniem.
Kierunek nauki społeczne stosowane to doskonała propozycja dla ambitnych młodych ludzi, ciekawych świata i chcących zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie. W jego ramach wiedzę posiąść można wiedzę z różnych dyscyplin: nauk o polityce, administracji, socjologii, ekonomii oraz psychologii, dzięki której możliwe będzie diagnozowanie, analizowanie oraz rozwiązywanie rozmaitych konfliktów czy też problemów społecznych.
W odpowiedzi na potrzebę globalnego podejścia do gospodarki powstał bardzo ciekawy kierunek, jakim jest europeistyka. Oferuje on nie tylko edukację interdyscyplinarną, ale także otwiera drzwi do kariery w środowisku międzynarodowym. Stanowi więc doskonałą propozycję dla osób, które chcą zdobyć dobre wykształcenie i mieć możliwość atrakcyjnego zatrudnienia. Po ukończeniu kierunku znaleźć można pracę m.in. w korporacjach transnarodowych, instytucjach uczestniczących w pozyskiwaniu oraz wykorzystaniu funduszy unijnych czy firmach konsultingowych.
Trendy na współczesnym rynku pracy zmieniają się bardzo szybko. Eksperci prognozują, że w perspektywie kilku lub kilkunastu lat niektóre zawody znikną albo zostaną zautomatyzowane. Branżami, które jednak mają szanse na rozwój i innowacje, są te związane z poznawaniem świata. Wybierając studia turystyka i rekreacja zdobędziesz umiejętności niezbędne w biznesie hotelarskim i gastronomicznym, spa & wellness, pracy w biurach podróży czy korzystania z nowoczesnych rozwiązań w organizacji eventów. Kierunek ten jest bardzo przyszłościowy i daje szerokie perspektywy zawodowe.