Rekrutacja w roku akademickim 2023/24 na Akademii Tarnowskiej już ruszyła. Ta chętnie wybierana uczelnia oferuje kandydatom studia na 28 kierunkach (I stopnia, II stopnia oraz jednolite magisterskie). Największa tarnowska szkoła wyższa idzie z duchem czasu. Uważnie wsłuchując się w preferencje zawodowe młodych ludzi oraz mając na uwadze dynamicznie zmieniający się rynek pracy, Akademia Tarnowska realizuje nowoczesny program nauczania oparty na aktualnych trendach. Co warto studiować, by zapewnić sobie bezpieczną przyszłość? Poznaj najbardziej przyszłościowe kierunki.
Obecny rynek pracy podlega ciągłym zmianom i ewolucji. Sytuacja jest bardzo dynamiczna – wynika to m.in. z postępu technologicznego, globalizacji, jak również z automatyzacji oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy. Pracodawcy poszukują dziś wszelkich pracowników z wykształceniem technicznym, którzy mają specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Nie jest tajemnicą, że najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci kierunków ścisłych. Szybko znajdują zatrudnienie, od razu po uzyskaniu dyplomu mają bardzo dobre zarobki, a ryzyko ich bezrobocia jest niskie. W zestawieniach TOP-10 kierunków, po których jest praca, często pojawia się np. automatyka i robotyka: https://rekrutacja.anstar.edu.pl/studia-i-stopnia/automatyka-i-robotyka/. To coraz popularniejsza ścieżka kształcenia wśród osób interesujących się elektroniką i programowaniem. Studia te dają gruntowną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne przygotowanie do profesjonalnego wykonywania zawodu inżyniera w zakresie automatyki i robotyki.
Wybierając studia, kierujemy się różnymi przesłankami. Dla jednych podstawowym kryterium wyboru będą własne pasje i predyspozycje. I słusznie – w końcu nie warto poświęcać kilku lat życia na coś, co zupełnie nie leży w obszarze naszych zainteresowań. Wielu przyszłych studentów i studentek przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej uczelni i kierunku bierze pod uwagę szanse na rynku pracy. Takie podejście na pewno jest przekonujące i rozsądne. Trzeba bowiem pamiętać, że ukończenie niszowego kierunku lub takiego, który nie zagwarantuje nam otrzymania dobrej pracy, może przynieść jedynie rozczarowanie i obniżenie poziomu życia. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się znalezienie takiego kierunku, który będzie zgodny z naszymi zainteresowaniami, a jednocześnie już na starcie da nam szansę na ciekawą posadę z atrakcyjnymi zarobkami. Od lat do grona najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacalnych należy prawo: https://rekrutacja.anstar.edu.pl/studia-jednolite-magisterskie/prawo/. Niewiele jest zawodów, które cieszą się taką renomą jak prawnik. Posiadanie dyplomu ukończenia studiów magisterskich na kierunku prawo na pewno da nam swobodę w pokierowaniu swoją karierą zawodową.
Popularność nauk ścisłych i technicznych nie maleje. Wobec tego może pojawić się pytanie, czy w obecnej rzeczywistości jest jeszcze sens podejmować studia społeczne i humanistyczne. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że istnieją kierunki, które zawsze będą potrzebne. Na pewno zalicza się do nich pedagogika: https://rekrutacja.anstar.edu.pl/studia-ii-stopnia/pedagogika/. Choć najczęściej kojarzone są z zawodem nauczyciela, studia pedagogiczne mają charakter wyjątkowo wszechstronny. Jeśli swoją przyszłość zawodową chcemy związać z pracą z dziećmi i młodzieżą (np. jako pedagog szkolny, nauczyciel podmiotowy itp.) oraz zyskać umiejętności niezbędne do pracy w różnego rodzaju poradniach, na pewno warto wziąć pod uwagę i ten kierunek. Ukończenie studiów pedagogicznych daje nam też dużą szansę podjęcia pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz w branży HR.