2021-12-02 18:00

Utwory kameralne Mieczysława Wajnberga - koncert w 25. rocznicę śmierci kompozytora

Zapraszamy na koncert poświęcony Mieczysławowi Wajnbergowi w 25. rocznicę śmierci kompozytora. Podczas koncertu usłyszymy utwory kameralne w wykonaniu Anny Bernackiej (mezzosopran), Moniki Kruk (fortepian), Michała Michalskiego (fortepian) oraz Marka Szymańskiego (flet).

PROGRAM KONCERTU

Mieczysław Wajnberg

  1. Wspomnienie op. 62 na mezzosopran do słów Juliana Tuwima (RozmyślaniaDziecko przed sklepem z zabawkamiWiersz o umarłej nadzieiPrzypomnienieLitania)
  2. Biblia cygańska op. 57 na głos średni do słów Juliana Tuwima (Biblia cygańskaŻydekKusyAptekarz majowyMomentDwa wiatryŚlepcy)
  3. 12 miniatur op. 29 na flet i fortepian
  4. 5 utworów na flet i fortepian

Anna Bernacka (mezzosopran) ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną (klasa prof. Ewy Czermak). W latach 2004–2007 studiowała również w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (klasa Carol Richardson-Smith). Jest finalistką i laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. W 2015 roku została laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „najlepsza śpiewaczka” (nowa inscenizacja Kawalera srebrnej róży). Anna Bernacka regularnie występuje na scenach polskich teatrów operowych, w tym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Warszawskiej Opery Kameralnej, na festiwalach m.in. Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena czy Festiwal Mozartowski w Warszawie. Artystkę co sezon można usłyszeć w kilku inscenizacjach, także premierowych, na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.

Monika Kruk ukończyła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w zakresie gry na fortepianie w klasie dr. hab. M. Szczepańskiego i w klasie kameralistyki prof. dr hab. M. Blum. Absolwentka Międzywydziałowego Podyplomowego Studium Pieśni w Warszawie. W 2019 roku obroniła pracę doktorską w macierzystej uczelni. Jest laureatką wielu nagród w kameralnych konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Pracuje w macierzystej uczelni w klasach fletu oraz w klasach śpiewu. Pianistka zapraszana jest w charakterze korepetytora oraz kameralisty na Zimowe Kursy Wokalne w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Wratislavia Cantans, Zimowe Warsztaty Fletowe w Szczawnie Zdroju, czy Letnie Warsztaty „Zagraj z mistrzem” w Gnieźnie.

Michał Michalski – polski pianista urodzony w 1994 roku. Doktorant Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie dra hab. Pawła Zawadzkiego, prof. nadzw.

Pianista może poszczycić się następującymi nagrodami na konkursach, m.in.: III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach, Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Marii Canals w Barcelonie,  I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno, VI nagroda na 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Katowicach, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym o Stypendium Fundacji YAMAHA, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Simone Delbert-Fevrier w Nicei, I nagroda oraz Nagroda Główna na VII Międzynarodowym Polsko-Niemieckim Konkursie Pianistycznym w Görlitz/Zgorzelcu.

Michał Michalski prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i zagranicą. Swoje umiejętności artystyczne prezentował m.in. na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Dusznikach-Zdroju, Turynie, Trzęsaczu, Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku czy w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i Bibliotece Polskiej w Paryżu. Na szczególną uwagę zasługuje występ w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie 2017 „Bach u Cystersów”, podczas którego prezentował swoje umiejętności obok tak wybitnych postaci, jak Mischa Maisky, Georgijs Osokins czy Marek Toporowski. Pianista wykonał wówczas komplet Inwencji dwugłosowych I Sinfonii J. S. Bacha.

W listopadzie 2015 roku nakładem wydawnictwa JB Records ukazał się debiutancki album fonograficzny pianisty Michał Michalski – Piano Recital.

Marek Szymański jest absolwentem OSM we Wrocławiu w klasie fletu Cezarego Traczewskiego. Z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii (Belgia) pod kierunkiem prof. Aldo Baerten’a oraz magisterskie Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika. Laureat wielu konkursów muzycznych – krajowych i międzynarodowych. Za osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Rektora AM. W latach 2015-2016 członek European Union Youth Orchestra, z którą koncertował na wielu prestiżowych estradach Europy, m.in.: Concertgebouw Amsterdam, Usher Hall Edinburgh, Grafenegg Wolkenturm, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Stadttheater Bolzano, czy Koncerthaus Berlin oraz miał zaszczyt występowania obok takich osobowości muzyki klasycznej jak: Bernard Haitink, Gianandrea Noseda, Vasily Petrenko, Diana Damrau, Angela Gheorghiu, Julian Rachlin. W 2015 roku rozpoczął pracę w orkiestrze Opery Wrocławskiej, a od 2017 roku jest jej solistą. Obecnie kończy studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod kierunkiem prof. Jerzego Mrozika oraz prowadzi zajęcia na Wydziale Instrumentalnym uczelni.


data ostatniej modyfikacji: 2021-11-29 14:31:19
Komentarze
 
Polityka Prywatności