Do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu – magazyn „Press”i Fundacja Grand Press oraz Partner Wystawy Miejskiej – Bonarka. – Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy krakowianie po raz kolejny zobaczą w Bonarce tę wyjątkową wystawę. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Odwiedzających nasze centrum zachęcamy do chwili refleksji nad współczesnym światem, zatrzymanym w kadrach wybitnych fotoreporterów.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 250 zdjęć prasowych, w tym fotografie pojedyncze, fotoreportaże i projekty dokumentalne – mówi Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager Bonarki.
Na wystawie w Bonarce zobaczymy m.in. zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która uciekła z Birmy do Bangladeszu; obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ubiegłym roku; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości. Silne emocje w odwiedzających wzbudzą
opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku i autobiograficzny dokument o zmaganiu się fotografa z depresją.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany przez magazyn „Press” to najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs branżowy dla zawodowych fotoreporterów. Zgodnie z jego tradycjąna czele jury stoi światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo – w tej edycji był to Stefano De Luigi z agencji VII. Oprócz niego w jury zasiedli wybitni fotoreporterzy i fotoedytorzy z Polski i z zagranicy m.in. Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni) i Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur). Jury zgodnie podkreśla, że poziom tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki, a nadesłane prace często poruszały wyjątkowo trudne i ważne dla Polski i świata tematy.
– Wybrane przez nas Zdjęcie Roku przypomina o czymś bardzo istotnym, a może najważniejszym – o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć, że wolność jest podstawą każdej demokracji – mówi Stefano De Luigi, przewodniczący jury. – Co więcej, w tej fotografii można dopatrzeć się podobieństwa do słynnego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”, co dodaje jej tylko niezwykłości – dodaje.
Autorem Zdjęcia Roku jest Adam Lach. Zwycięska fotografia przedstawia protest w Warszawie przeciwko reformom polskiego sądownictwa z 24 lipca 2017 roku.
– Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę płynącą z tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło wagę rzeczy, które dzieją się w naszym kraju. Niezwykle jest to, że ludzie się jednoczą. I po jeden, i po drugiej stronie – a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować – mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.
Pojedyncze zdjęcia i fotoreportaże rywalizowały w siedmiu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka i Portret. Nowością było wprowadzenie kategorii Young Poland dedykowanej dla młodych fotografów, którzy nie ukończyli 26 roku życia. W tegorocznej edycji
konkursu wzięło udział prawie 5 tys. zdjęć. Z czego do finału zakwalifikowało się zaledwie 80 prac.
W osobnym konkursie Photo Book oceniano książki fotograficzne. Tytuł Photo Book of The Year 2017 otrzymała książka „9 Gates of No Return” Agaty Grzybowskiej – opowieść o dziewięciu osobach, które porzuciły miejskie życie i zamieszkały w Bieszczadach.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku.
Mecenasem Grand Press Photo 2018 jest Nikon. Partnerami konkursu i wystaw są: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Inicjatywa Nasza Niepodległa. Partnerem wystawymiejskiej jest Bonarka.
Partnerami wystaw są: Drukarnia Andrus i ThyssenKrupp Materials Poland S.A. Patroni medialni wystawy w Krakowie: „Dziennik Polski”, „Nasze Miasto” oraz Radio Kraków. Wystawę można oglądać bezpłatnie na placu przy fontannie w Bonarce, w godzinach pracy centrum.