2018-06-02 10:00

Śląska Industriada w... krakowskiej Bonarce

Na ziemi, nad ziemią, pod ziemią, na wodzie, a nawet na wodzie pod ziemią. INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki już 9 czerwca w województwie śląskim, a dokładnie tydzień wcześniej (2 czerwca) w krakowskiej Bonarce. W programie atrakcje i prezenty dla całych rodzin. Co krakusi od-kryją za gardiną, w czym pomogą Cili z gruby i o czym opowiedzą im śląskie klachule?

Gdyby Kraków należał do woj. śląskiego, całkiem możliwe, że Bonarka też byłaby jedną z aren Industriady. Uprawniałby ją do tego przemysłowy rodowód miejsca, w którym powstała. Przypomina o tym m.in. charakterystyczny komin, będący pozostałością po Zakładach Chemicznych Bonarka.

Dzięki imprezie promującej Industriadę, 2 czerwca Bonarka - bez względu na granice województw - i tak stanie się elementem tego największego w Polsce festiwalu zabytków techniki.

Na krakowian, którzy odwiedzą Bonarkę będzie czekał tego dnia szereg atrakcji związanych z promocją INDUSTRIADY 2018 i motywem przewodnim tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki: „Industria jest kobietą”. W godz. od 10:00 do 15:00 odwiedzający galerię handlową będą mogli odkryć ten niezwykły festiwal dziedzictwa przemysłowego i skorzystać ze specjalnie przygotowanego programu, podzielonego na kilka stref.

ZA GARDINĄ (w godce śląskiej „za firanką”): co godzinę, na specjalnie przygotowanej scenie odbędzie się krótki monodram opowiadający o losach ludzi z Górnego Śląska. Pomiędzy spektaklami na ogromnej ścianie LED będzie można zobaczyć zdjęcia i filmy prezentujące wyjątkowe obiekty ze Szlaku Zabytków Techniki, jak i relacje z poprzednich edycji INDUSTRIADY.

BABA NA GRUBIE („kobieta na kopalni”): to z kolei pokój zagadek stylizowany na magazyn w kopalni, w którym będzie można pomóc Cili (Celinie) zdać egzamin na sztygara.

Wszystko to będą obserwować ŚLĄSKIE KLACHULE („śląskie plotkary”) zajęte heklowaniem (szydełkowaniem) i tworzeniem śląskiej biżuterii w ramach warsztatów dla odwiedzających. W strefie będzie można także posłuchać w słuchawkach tradycyjnych śląskich przyśpiewek oraz opowieści Ślązaczek o codziennym życiu industrialnego Śląska.

Głodni? Koniecznie zajrzyjcie do KUCHNI ŚLĄSKIEJ! Przez cały czas trwania wydarzenia będzie odbywał się pokaz kulinarny z degustacją. W roli głównej gumiklejzy, czyli kluski śląskie, a na dokładkę modro kapusta.

Oby tylko nie ubrudzić sobie ubrania, bo kolejny przystanek to ŚLĄSKIE MONIDŁA – fotobudka, w której w sekundę można przenieść się do wybranego obiektu Szlaku Zabytków Techniki i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Dodatkowo, w ramach strefy zaplanowano warsztaty fotografii mobilnej z modelkami z epoki
w rolach głównych. Warsztaty portretu poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec, prezes śląskiego okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików.

Na koniec, wszystkich odwiedzających czeka SOBOTNIA KĄPIEL HANYSA („sobotnia kąpiel Ślązaka”) – strefa prezentów, w której znajdą się czarne jak węgiel mydła z aktywnym węglem w składzie (uwaga, wystarczy tylko dla pierwszych 500 osób!).

Podobnie jak na „prawdziwej” INDUSTRIADZIE do dyspozycji gości będzie również stanowisko informacyjne INDU INFO, w którym będzie można poznać wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki, w tym te dotyczące bezpłatnego transportu.

Już teraz warto zajrzeć na stronę wydarzenia na Facebooku: facebook.com/ADRESWYDARZENIA by wziąć udział w konkursie nawiązującym do postaci Joanny Gryzik von Schomberg-Goduli. Aby to zrobić, wystarczy zapoznać się z historią „śląskiego kopciuszka” i odpowiedzieć na pytanie: „A Ty co zrobiłbyś/zrobiłabyś dzisiaj z przemysłową fortuną?”. Autor najciekawszej odpowiedzi może liczyć na nagrodę – „pałac” z „karocą”, czyli nocleg dla 4-osobowej rodziny w 4-gwiazdkowym hotelu w Katowicach oraz kierowcę do dyspozycji. Kiedy? Oczywiście podczas INDUSTRIADY – 9 czerwca.

O ŚWIĘCIE SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI

Święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się w 44 obiektach w 25 miastach województwa śląskiego. To największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe, który w zeszłym roku został wybrany najlepszym produktem turystycznym Polski i nagrodzony Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. W ośmiu dotychczasowych edycjach uczestniczyło ponad 550 tys. osób. Na Szlaku Zabytków Techniki – najpopularniejszej trasie turystyki industrialnej w Polsce – znajdują się także dwa obiekty wpisane w ubiegły roku  na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Tylko w ubiegłym roku wszystkie obiekty Szlaku odwiedziło blisko milion osób.

dodane przez bezstronny


data ostatniej modyfikacji: 2018-05-24 09:49:25
Komentarze
 
Polityka Prywatności