Miejsce: Instytut Pedagogiki UJ, ul. Batorego 12 (sala Witrażowa)
Organizator: Zakład Pedagogiki Kultury i Historii Idei Pedagogicznych Instytutu Pedagogiki UJ, Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Instytutu Pedagogiki UJ
Czas rozpoczęcia: 9.00
Głównym celem konferencji jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, jaka relacja łączy ideologię, rozumianą szeroko za Karlem Mannheimem jako total Weltanschauung i edukację, przy założeniu że ta druga odbywa się za pośrednictwem zarówno zinstytucjonalizowanego systemu oświaty, jak i pozainstytucjonalego oddziaływania środowiskowego, w tym masowego przekazu.
Teza „końca wieku ideologii" w zachodnim świecie, postawiona w 1960 roku przez Daniela Bella, a następnie potwierdzona 39 lat później przez Francisa Fukuyamę przewidującego „koniec historii", poddawana jest współcześnie silnej krytyce. O doniosłości debaty nad obecnością i rolą ideologii w dzisiejszej Europie, wydaje się świadczyć wiele zjawisk. Jednym z nich jest trwający proces integracji Unii Europejskiej i włączania kolejnych państw postkomunistycznych oraz związanych z tym napięciami pomiędzy oferowanym modelem kapitalistycznych demokracji liberalnych a dawnym ustrojem i doświadczeniami państw Europy Centralnej i Wschodniej. Kolejnym zjawiskiem jest rosnąca na nowo, w świetle pogłębiania się podziałów społecznych i zapoczątkowanego w 2007 roku kryzysu gospodarczego, aktualność marksowskiej krytyki liberalno-kapitalistycznego państwa.
Kolejne trzy zjawiska pozostają w bliskim powiązaniu i są to: wzrost fanatyzmu religijnego, trwający kryzys imigracyjny, a także gwałtowny rozwój postaw nacjonalistycznych na świecie i w Europie.
Zaproszenie do udziału w konferencji jest skierowane do wszystkich zainteresowanych osób, w szczególności przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych w zakresie antropologii, filozofii, historii, kulturoznawstwa, pedagogiki, psychologii i socjologii.