30 listopada 2015 (poniedziałek)

JOANNA BĄK, DOM

DOM to opowieść o poszu­kiwaniu własnego miejsca, o próbie powrotu do korzeni, do utraconych bezpow­rotnie mitycznych przestrzeni dzieciństwa. To także symbo­liczne budowanie domu w obrębie zapamię­tanych miejsc wspólnych, pokazane poprzez realną podróż z drzwiami i oknem pocho­dzącymi z około stuletniego, drewnianego domu, przez który przetoczyło się już kilka pokoleń.

Scenerią cyklu stają się nie tylko krajobrazy stworzone przez naturę, ale też przestrzenie już zagospo­da­rowane przez człowieka lub przez niego opuszczone. W nie zostają wpisane ściany domu – kruchego i onirycznego, potrak­to­wanego raczej jako jeden z tropów pamięci…
 
Joanna Bąk – absol­wentka filologii polskiej z edytorstwem i komunikacją medialną Uniwer­sytetu Pedago­gicznego w Krakowie, studium dzien­ni­kar­skiego, studiów podyplo­mowych z zakresu technologii multi­me­dialnych i grafiki kompu­terowej, a także studiów podyplo­mowych z fotografii ukończonych w Warszawskiej Szkole Fotografii. Stypen­dystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskała także stypendium twórcze Prezydenta Miasta Krakowa. Autorka książki poetycko – fotogra­ficznej Pan tu nie leżał oraz tomiku Pomiędzy, tekstów poetyckich, proza­torskich i dzien­ni­karskich publi­ko­wanych m.in. w Formacie, Dzienniku Polskim, Akancie, Fragile, Gazecie Kultu­ralnej. Laureatka licznych konkursów; otrzymała między innymi Nagrodę Województwa Małopol­skiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury przyznaną w duecie z Tomkiem Sikorą, tytuł Honorowego Laureata Między­na­ro­dowego Festiwalu Artystycznego FAMA z dziedziny fotografii, nominację w plebi­scycie 7. Nadziei Miasta Krakowa, literacką przepustkę Zwier­ciadła i inne. Ma na koncie wiele wystaw fotogra­ficznych. Jedna z nich, należąca do projektu Na miotle przez świat – Peru, Boliwia, towarzyszyła spotkaniu Dorwać Mistrza z noblistą Mario Vargasem Llosą. Zajmuje się także działaniami w przestrzeni miejskiej oraz prowadzi warsztaty inter­dy­scy­plinarne.
 
 
WYSTAWA OTWARTA OD 17 DO 30 LISTOPADA
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY
 
GALERIA LAMELLI, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, II PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL
 
 
 
Fotografie pochodzące z cyklu Dom zostały zapre­zen­towane po raz pierwszy podczas Forum Ekono­micznego w Krynicy dzięki Insty­tutowi Rozwoju Kultury Polskiej.
Projekt jest reali­zowany dzięki Nagrodzie Województwa Małopol­skiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz promocji i rozwoju kultury.
 

dodane przez lamelli


ostatnia zmiana: 2015-11-10
Komentarze
Polityka Prywatności