We wtorek 13 października organizatorzy zapraszają do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na zainspirowane malarstwem unikalne wydarzenie - koncert pt. "Uwolnione dźwięki", łączący elementy koncertu, pokazu, spektaklu i opowieści.
W wydarzeniu jakim są "Uwolnione dźwięki", koncert, pokaz, spektakl i opowieść łączą się, zapewniając nowoczesną w przekazie podróż w historię kultury europejskiej. Wybrane przez Macieja Rychłego obrazy mistrzów malarstwa zawierają szczegółowy zapis muzyczny, którego odczytanie jest podstawą spotkania trójki artystów. W "Uwolnionych dźwiękach" dzieło sztuki z przeszłości staje się "pigułką multimedialną", umożliwiającą muzykom Elisabeth Seitz, Mateuszowi Rychłemu i Maciejowi Rychłemu stworzenie szczególnej akcji artystycznej, w której łączą się dźwięk, sztuka wizualna, muzyka dawna i historyczne malarstwo europejskie.
Elisabeth Seitz studiowała grę na psałterium i muzykę dawną w Linz, Monachium i w Konserwatorium Królewskim w Hadze. Grając we francuskim zespole L'Arpeggiata znacząco przyczyniła się do umiejscowienia swojego szczególnego instrumentu w krajobrazie europejskiej muzyki artystycznej. Koncertowała i nagrywała muzykę dawną, współczesną i muzykę świata. Współpracowała z Christiną Pluhar (L'Arpeggiata), Christianem Zincke (Echo du Danube), Philippe Pierlot (Ricercar Consort), Michelem Claude (Aromates), Tonem Kopmann (Amsterdam Baroque Orchestra), Vincentem Dumestre (Poeme Harmonique), Thomasem Baete (Club Medieval), Marią Jonas (Ala Aura), Ensemble Plus (Bregenz) i Kwartetem Jorgi. W duecie z siostrą Johanną Seitz nagrała płytę z hiszpańską i włoską muzyką barokową w koprodukcji z WDR, która ukaże się w 2014 roku.
Mateusz Rychły jest gitarzystą grającym muzykę folkową, bluesową, celtycką. Inspiruje się dźwiękami Wysp Brytyjskich, Ameryki Północnej, Bałkanów i Polski. Gry na gitarze uczył się między innymi od Marka Raduli, Witka Żuromskiego i wielu innych cenionych polskich muzyków. Prowadził warsztaty muzyczne na festiwalu Woodstock. W zespole The Roadhouse gra muzykę folk-bluesową. Nauczyciel w prywatnej szkole muzycznej w Poznaniu. Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Maciej Rychły muzyk, psycholog, współzałożyciel Kwartetu Jorgi dla którego komponuje i gra na instrumentach pasterskich. W latach 1989-2004 związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Współzałożyciel Orkiestry Antycznej (2001) i Chorei (2004), która inspiruje się jego kompozycjami. Współpracuje z teatrami (Teatr Witkacego w Zakopanem, Royal Shakespeare Company w Stratfordzie, National Theatre w Londynie) oraz uczelniami wyższymi (Instytut Kultury Polskiej UW, Instytut Sztuki PAN, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Pr. II Polskiego Radia). Twórca muzyki do filmów oraz programów radiowych. Obecna współpraca z teatrem Pieśń Kozła zaowocowała skomponowaniem muzyki do spektakli Songs of Lear, Cherry Orchard i najnowszego Return to the Voice, doskonale przyjętego przez publiczność festiwalu Edinburgh Fringe 2014.