Trzy projekty, a każdy z nich gra inną muzykę elektroniczną. W sobotę, 7 listopada, w krakowskim klubie Żaczek (al. 3 Maja 5) wystąpią grupy: Fair Weather Friends, Pola Rise i Dog Whistle. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa Wojciecha Łukasika. Impreza w ramach cyklu „Niepokorni” rozpocznie się o godz. 19.30.
FAIR WEATHER FRIENDS
Wielu dziennikarzy w Polsce okrzyknęło ich nadzieją muzyki elektronicznej. Istnieją raptem cztery lata, ale pomimo krótkiego stażu, mają na swoim koncie ponad 200 koncertów w kraju i zagranicą - m.in. na scenie New International Talents New Fall Festival w Duseldorfie, na gdyńskim Openerze czy Coke Live Music Festival, Orange Warsaw Festival oraz Tatarak Festival.
FWF to koncertowy wulkan energii umiejętnie łączący ambitną elektronikę z akustycznym instrumentarium. Siłą są taneczne rytmy zaklęte w chwytliwe piosenki. Fair Weather Friends potrafią swoimi utworami pogodzić fanów indie-popu z entuzjastami elektroniki.
Ich EP "Eclectic Pixels" z 2012 roku szturmem zdobyła polskie rozgłośnie ra
diowe oraz serca słuchaczy w całym kraju. Wiosną 2013 roku zespół wydał nakładem Brennnessel multisingiel "Fly By", który został wybrany singlem roku 2013 przez słuchaczy Radia Roxy FM. Przed rokiem nakładem Warner Music Polska, zespół Fair Weather Friends wydał swój pierwszy długogrający album "Hurricane Days", który jeszcze przed premierą został uznany za jeden z najbardziej oczekiwanych polskich debiutów płytowych ostatnich lat!
Muzyka Fair Weather Friends ulega ciągłej ewolucji. Pomiędzy nawiązaniami do lat 70. i 80., soczystego synth-popu, gitarowymi akcentami i elektronicznymi improwizacjami króluje zaraźliwa melodia.
Media o Fair Weather Friends:
"Nikt nie gra w Polsce tak jak oni" - Piotr Metz, Trójka Polskie Radio
"Perełka muzyki elektronicznej" - Tomasz Rawski, Czwórka Polskie Radio
" Fair Weather Friends połykają mnie nie tylko brzmieniem: światowo i profesjonalnie czy koncertową kondycją. To czujni muzycy z "jazzowym" głosem prowadzącym, którzy w tym roku trafili również na listę "Muzycznych Nadziei Radia Roxy". Słucham, patrzę i ufam!" - Monika Piasecka, Roxy FM
Debiut Fair Weather Friends jest pełen kapitalnych piosenek" - Jacek Świąder ("Gazeta Wyborcza")
www.facebook.com/fair.w.friends
www.fwfband.pl
POLA RISE
Jej pierwszy klip jest jednym z najczęściej odtwarzanych teledysków ostatnich miesięcy. Pola Rise to kompozytorka, wokalistka i autorka tekstów. Przed rokiem opublikowała swój pierwszy klip do utworu "Did you sleep last Wight", który obejrzano już ponad 100 000 razy. Drugi singiel "Soulless Dance" można usłyszeć m. in w radiowej Czwórce, Radiu Łódź czy Radiu Kampus. Za produkcję muzyczną utworu odpowiada brytyjski producent Debian Blak.
Artystka została uznana za polskie odkrycie 2014 roku przez portal "Brand New Anthem". Niebawem ukaże się debiutanckie wydawnictwo Poli, przy którym współpracowali m.in. Debian Blak, Janek Pęczak (T.Love), Manoid, Lance Flare/XXANAXX, Adre'N'alin, Vokoro, MVZR i Pati Yang
www.facebook.com/PolaRiseMusic
DOG WHISTLE
To specjalistki od dwuminutowych piosenek granych na dwóch chwytach. To duet - Ania i Lena. Grają melodramatyczną piosenkę popularną na bas, gitarę i komunijne Casio. Na ich koncertach wszystko może się zdarzyć: występ dziewczyny nieoczekiwanie zmieniają w kabaret albo "Śmiechu Warte", a w setliście, oprócz gitarowych piosenek w stylu The Raincoats spotykają brzmienie Dinosaur Jr. W muzyce duetu można też usłyszeć perski folk i przeboje tamtejszego króla disco. Imienny debiutancki album Dog Whistle wyprodukowany został przez Michała Kupicza i Natalię Fiedorczuk (Nathalie and The Loners, Happy Pills). Płyta ukazała się wiosną. Piosenki "Chase" była singlem tygodnia w "Programie Alternatywnym" Agnieszki Szydłowskiej w radiowej Trójce. Portal musicis.pl uznał Dog Whistle za jeden z polskich zespołów, na który warto mieć ucho w 2015 roku. Grupę docenili też organizatorzy festiwalu nowych zespołów Spring Break w Poznaniu zapraszając na edycję 2015. Duet w sierpniu grał też na OFF Festivalu.
www.facebook.com/wearedogwhistle
WOJCIECH ŁUKASIK (malarstwo)
To student filologii angielskiej UJ. W twórczości nie kieruje się żadnym konkretnym stylem malarstwa, wszystko powstaje raczej spontanicznie. Wojtek stara się uchwycić istotę rzeczy, nie skupiać na szczegółach, ważniejsza jest ekspresja, kolory, kształty. Głównie scenerie wieczorne, tematyka związana ze śmiercią, przemijaniem, izolacją. Inspirują Go tacy twórcy jak Kafka, Nietzsche, Jack London, Edgar Allan Poe. Dotąd swoje prace publikował tylko w internecie.
www.vonzachinsky.deviantart.com
Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy wyjątkowe. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innym - z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa. Impreza odbywa się od października 2007 roku. Na Niepokornych grali m.in. Lao Che, Voo Voo, Indigo Tree, The Car Is On Fire, Chłopcy Kontra Basia, DagaDana, Halla Nordfjord (Islandia), CeZik & KlejNuty, Lech Janerka, Świetliki, Myrra Ros (Islandia), Pustki, Dick4Dick, Żywiołak, Czesław Śpiewa, Pustki i Kapela Ze Wsi Warszawa. Producentami imprezy są Edyta Pogwizd reprezentująca klub Żaczek, gospodarzem Bartek "Borówka" Borowicz, który przedstawia artystów.