Już 9 grudnia 2014 (wtorek) o godz. 16.00 po wystawie poświęconej twórczości Olgi Boznańskiej oprowadzi kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha. Miejsce spotkania: Muzeum Narodowe w Krakowie - Gmach Główny, al. 3 Maja 1, przy kasach
Na wystawie są prezentowane najlepsze prace artystki, które przyniosły jej światową sławę i uznanie w historii sztuki. Można zobaczyć dzieła najczęściej reprodukowane i eksponowane, jak i te, które nigdy dotąd nie były w Polsce pokazywane. Obrazy pochodzą m.in. z Musée d’Orsay w Paryżu, Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B. G. Woźnickiego czy Ca’ Pesaro w Wenecji. Wybór ten uzupełniają prace innych twórców z różnych kolekcji, ilustrujące związki Boznańskiej z malarstwem światowym. Prezentowane są dzieła artystów, którzy inspirowali i fascynowali artystkę. To m.in. Diego Velázquez, Édouard Manet, Henri Fantin-Latour czy James McNeill Whistler. Muzeum wypożyczyło ich prace m.in. z Luwru i Musée d’Orsay w Paryżu oraz madryckiego Muzeum Thyssen-Bornemisza.
Na wystawie znajdują się też dzieła polskich malarzy związanych zarówno z Paryżem - Anny Bilińskiej, Eugeniusza Zaka, Józefa Pankiewicza, Meli Muter – jak i z Krakowem, np. Jacka Malczewskiego. Dzięki takiej konfrontacji podziwiamy Olgę Boznańską w elicie mistrzów.
Olga Boznańska (1865–1940) jest jedną z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. Jej prace reprezentują polską sztukę na wielu wystawach w kraju i za granicą. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, tutaj też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi w świecie, osiadła w 1898 roku w Paryżu – stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki.
Spotkanie odbywa się w ramach projektu Sztuki oswajanie, wstęp wolny
Projekt adresowany jest do seniorów
Kuratorzy projektu: Agnieszka Kwiecień, Krzysztof Siatka
Więcej informacji na stronie: sztukioswajanie.blogspot.com
Organizator: Stowarzyszenie Fragile, zapisy i informacje: tel.: 12 422 19 55 (wewn. 19)
e-mail: stowarzyszenie@fragile.net.pl lub osobiście: ul. Mikołajska 2 w Krakowie
Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.
dodane przez lamelli