W pawilonie mieszkańcy będą mogli zobaczyć jak zmienia się ich region dzięki wsparciu funduszu szwajcarskiego. W biało-czerwonej scenerii, nawiązującej zarówno do narodowych barw Szwajcarii jak i Polski, przygotowano wiele atrakcji. Dwóch rysunkowych gospodarzy, ze Szwajcarii i Polski, zabierze odwiedzających w filmową podróż po najciekawszych projektach. Na amatorów gier komputerowych czeka wyzwanie - "Zmniejsz różnice". Mechanizm gry nawiązuje do misji funduszu szwajcarskiego, którego celem jest zmniejszanie różnic rozwojowych pomiędzy Polską a bogatszymi państwami oraz między regionami wewnątrz kraju. Z kolei na interaktywnej mapie będzie można sprawdzić, gdzie zlokalizowane są projekty dofinansowane z SPPW. Wystarczy nacisnąć przycisk odpowiadający wybranemu projektowi, a jego lokalizacja zostanie podświetlona na ogromnej mapie. W sąsiedztwie pawilonu zorganizowana zostanie również wystawa zdjęć zrealizowanych projektów.
Zobacz jak zmienia się Małopolska!
Na terenie województwa realizowanych jest 11 dużych projektów i programów. Oznacza to, że w regionie zainwestowano 75,6 mln franków szwajcarskich, czyli ok. 242 mln zł. W powiecie gorlickim i nowosądeckim promowano regionalne produkty oraz marki wspierając lokalnych artystów, rzemieślników i rolników. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska rozwijała projekt Produkt Lokalny Małopolska. W gminie Szczucin usuwano azbest i bezpiecznie go składowano. Na terenie gmin Niepołomice, Wieliczka, Skawina i Kłaj, w powiecie suskim, Mszanie Dolnej i gminach partnerskich, w szpitalach w Krakowie i Tarnowie instalowano systemy energii odnawialnej. W Dolinie Karpia powstaje Centrum Rozwoju Zawodowego. Fundacja "Ab ovo" chroni tarliska górnej Raby, a Towarzystwo na rzecz Ziemi działa na rzecz ochrony starorzeczy Wisły. Pomoc trafiła także do domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ze szwajcarską precyzją rozwijamy Polskę Oprócz Krakowa, pawilon wystawienniczy odwiedził już Kielce (20. września), Rzeszów (27.września) oraz Lublin (4. października). Lokalizacje te zostały wybrane nieprzypadkowo. Są to stolice województw, w których na projekty realizowane przy wsparciu z SPPW przeznaczono 43% środków przyznanych Polsce, czyli prawie 200 mln franków szwajcarskich. Projekty realizowane na tych obszarach dotyczą w szczególności wsparcia rozwoju regionalnego, w tym rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, agroturystyki, promocji regionów i ich kultury. Część środków przeznaczono na ochronę wschodnich granic Polski. Pieniądze z funduszu szwajcarskiego skierowane zostały na rozwój infrastruktury i ochronę środowiska, szczególnie na usuwanie azbestu, instalację systemów solarnych, oraz na zachowanie bioróżnorodności Karpat. Wsparcie skierowane zostało również na poprawę poziomu pomocy społecznej w regionie.
O Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1. maja 2004 r. Polska jest jednym z 12 państw korzystających z tych środków. Na mocy umów międzynarodowych, rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla naszego kraju fundusz szwajcarski przewiduje niemal połowę tej kwoty (ok. 489 mln CHF).
Dotychczas ogłoszono 80 konkursów, a w trakcie realizacji jest ok. 1 300 projektów. Program trwa do połowy 2017 roku.