Pierwsza Noc Poezji organizowana w centrum handlowym już za nami. W krakowskiej Bonarce lokalni poeci, muzycy i artyści przez kilka godzin dzielili się z klientami swoją twórczością. I, wbrew powszechnemu przekonaniu, że zakupy nie sprzyjają liryce, wielu gości Bonarki z zaciekawieniem przysłuchiwało się utworom.
Wydarzenia związane z Nocą Poezji organizowane były w całym Krakowie. W jej obchody zaangażowały się najważniejsze środowiska poetyckie, uznane osobistości oraz szanowane instytucje. Krakowianie mogli wybierać spośród wielu propozycji. Czym kusiła Bonarka? To zaskakujące, ale właśnie w centrum handlowym zgromadziła największą ilość poetów. W Bonarce swe strofy czytało ich aż dwudziestu dwóch, co było absolutnym tegorocznym rekordem. I co najważniejsze, każdy z nich pochodził z Podgórza, co było doskonałą okazją do kompleksowego przeglądu lokalnej twórczości. Przez całe sobotnie popołudnie posłuchać można było różnorodnych utworów: in memoriam, refleksyjnych czy żartobliwych.
Kolejnym magnesem był koncert Roberta Kasprzyckiego, który audytorium w Bonarce zaprezentował piosenki ze swej najnowszej płyty „Cztery”. Wśród nich nie brakło oczywiście wielkiego przeboju, „Niebo do wynajęcia”, który zabrzmiał tym razem w ciekawej, akustycznej wersji. Program artystyczny uzupełniły trzy występy Niezależnej Grupy Teatralnej „Porfirion”, czyli sześciu podgórskich artystek śpiewających bardziej lub mniej znane wiersze.
Ciekawym uzupełnieniem całego wydarzenia było również otwarcie wystawy poświęconej Janinie Turek, autorce najdłuższego na świecie pamiętnika. Mieszkanka Podgórza z przez blisko pół wieku wiernie opisywała otaczającą ją rzeczywistość, nawet jeśli oglądała ją ze swego okna przy ulicy Parkowej 6. Wystawę można dalej oglądać – gabloty wystawowe z unikalnymi, autentycznymi dziennikami Turek stoją w Palmiarni do 17 października.
dodane przez bezstronny