Studenci dziennikarstwa już po raz 8. nominowali najlepszych, według nich, dziennikarzy. Pierwszy raz w historii Plebiscytu szansę na statuetkę ma fotoreporter „Gościa Niedzielnego”. Ostatecznego wyboru dokona ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 20 uczelni wyższych z całej Polski. Gala Finałowa odbędzie się 29 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W trwającym od 2007 roku Plebiscycie MediaTory- Studenckie Nagrody Dziennikarskie, po raz kolejny zostaną przyznane statuetki dla tych, od których przyszli adepci dziennikarstwa mogą uczyć się najwyższych standardów. Oprócz najważniejszej nagrody w kategorii AuTORytet, poznamy zwycięzców w następujących kategoriach: NawigaTOR, ReformaTOR, DetonaTOR, InicjaTOR, AkumulaTOR, TORpeda, ProwokaTOR oraz ObserwaTOR.
W kategorii TORpeda nagradzani są dziennikarze, którzy udowadniają, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać. Nominację w tej dziedzinie otrzymał m.in. Wojciech Cegielski, reporter Polskiego Radia - wyróżnił się on swoimi relacjami z dotkniętej konfliktem Strefy Gazy. O statuetkę TORpedywalczyć będzie również Wojciech Bojanowski, reporter TVN24, który w błyskawicznym tempie - i z właściwym sobie, nietypowym podejściem do tematu - relacjonował najważniejsze na świecie wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. W tej kategorii doceniono również Arletę Bojke (Wiadomości TVP, TVP Info), Pawła Pieniążka - dziennikarza "Tygodnika Powszechnego" i Polskiego Radia- oraz Pawła Majewskiego z "Rzeczpospolitej".
NawigaTORem, czyli dziennikarzem, dzięki któremu nasze poglądy zaczynają iść własną drogą, w tym roku ma szansę zostać m.in. Anna Gielewska - dziennikarka "Wprost". Studenci docenili jej świeże spojrzenie i niesamowicie trafne komentarze wydarzeń na scenie politycznej. W kategorii tej wyróżniono również Michała Nogasia, który na antenie radiowej Trójki inicjuje dyskusje na temat szeroko pojętej kultury. Na zdobycie statuetki NawigaTORa szansę mają także: Grzegorz Kuczyński z TVN24.pl, Bartosz T. Wieliński z "Gazety Wyborczej" oraz Rafał Woś, reprezentujący "Dziennik Gazetę Prawną".
Doceniając dziennikarskie decyzje, które dają nam do myślenia, studenci przyznają statuetkę ProwokaTORa. Tytuł ten może przypaść m.in. Adrianowi Stachowskiemu (Dwutygodnik.com) - w wywiadzie z Jackiem Hugo-Baderem pt. Wykonuję taki zawód, zwrócił uwagę na warsztatowe niedociągnięcia w ostatniej książce reportażysty. Dało to początek szerszej dyskusji o roli prawdy i fikcji w pracy nad literaturą faktu. W kategorii tej rywalizować będąrównież Wojciech Tochmani Grzegorz Wełnicki, którzy zostali wyróżnieni za książkę Eli, Eli. StatuetkęProwokaTORa mają szansęotrzymać także: Małgorzata I. Niemczyńska- za przeprowadzenie głośnego wywiadu z Michałem Rusinkiem, redakcja"Wprost"- za decyzję o publikacji nagrań wypowiedzi polityków, co zapoczątkowało głośną "aferę taśmową", oraz redaktorzy Pulsu Biznesu - Tomasz Siemieniec i GrzegorzNawacki, którzy zaprezentowali swoją wersję kulis owej afery.
Materiały i działania dziennikarskie, które z dobrym skutkiem zmieniają rzeczywistość nagradzane są w kategorii ReformaTOR. W tym roku do tego tytułu pretenduje akcja Instytutu Reportażu "Dziennikarze przeciwko dyskryminacji", promująca dobre praktyki mediów, dążące do zwalczaniamowy nienawiści i braku tolerancji. We wspominanej kategorii studenci wyróżnili również działania Rafał Betlejewskiego, który w cyklu swoich audycji oraz na blogu wcielił się w statystycznego polskiego emeryta. Dziennikarz udowodnił, jak trudno jest godnie przeżyć miesiąc za kwotę 1600 zł brutto. Na miano ReformaTORa zasługuje w tym roku także Paweł Wilkowicz. Jego wywiad z Justyną Kowalczyk wywołał ważną, społeczną dyskusję na temat depresji - choroby, która dotknąć może nawet największych mistrzów sportu. Statuetkę w tej kategorii mają szansę otrzymać również dwa reportaże - książka Marcina KąckiegoMaestro. Historia milczenia oraz materiał Edyty GietkiSerce Marysi, opublikowany na łamach "Polityki".
Publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów, zostały docenione w kategorii DetonaTOR. Wstrząsający reportaż Justyny Kopińskiej Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? wywołał dyskusję nie tylko na temat znęcania się nad podopiecznymi, przebywającymi w ośrodkach wychowawczych, ale również zwrócił uwagę na brak nadzoru nad placówkami, prowadzonymi przez siostry zakonne. Kandydatką na najgłośniejszą detonację jest także Magdalena Rigamonti, której materiały zapoczątkowały dyskusje na temat "życia nienarodzonego" oraz praktyk doktora Chazana. Detonacją może okazać się również książka System. Jak mafia zarabia na śmieciach Bertolda Kittla, wywiad Grzegorza Sroczyńskiego z Marcinem Królem oraz kulisy przetargu ZUS-u ukazane przez Jakuba Sobieniowskiego w Faktach TVN.
Najważniejszą kategorią w każdej edycji Plebiscytu MediaTory jest AuTORytet. Nagradzani są w niej dziennikarze, od których studenci mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Jest to szczególna kategoria, przyznawana za całokształt pracy, dlatego - tradycyjnie już - nie zobaczymy w niej pięciu nominowanych w danym roku dziennikarzy. Studenci mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski autorytet. Na karcie do głosowania pojawi się także trzynaście pomocniczych propozycji.
Laureat w kategorii AuTORytet ogłoszony zostanie już 17 listopada. Zwycięzców w pozostałych kategoriachpoznamypodczas Gali Finałowej.Odbędzie się ona29 listopada w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
MediaTory to Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa wybierają zasłużonych w danym roku dziennikarzy i ludzi mediów- mogą uczyć się od nich najwyższych standardów dziennikarskich. Do udziału w Plebiscycie organizatorzy zapraszają każdą uczelnię w Polsce, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Do głosowania uprawnionych jest ponad 10 tysięcy studentów z 20 uczelni wyższych.
Organizatorami 8. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, a współorganizatorem Uniwersytet Jagielloński.
Pełna lista nominowanych w 8. edycji Plebiscytu MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie
TORpeda
Wojciech Bojanowski (TVN24)
Za szybkość, odwagę i wytrwałość w podążaniu za informacją, szczególnie w czasie tworzenia materiałów w Rio de Janeiro i na Ukrainie. Za relacje ukazujące nowy, nieznany z korespondencji, punkt widzenia.
Arleta Bojke (Wiadomości TVP, TVP Info)
Za wzorowe dziennikarstwo newsowe, zwłaszcza za zagraniczną korespondencję z Ukrainy i Soczi. Za wrażliwość na historię pojedynczego człowieka w relacjach z największych społeczno-politycznych wydarzeń.
Wojciech Cegielski (Polskie Radio)
Za niepowierzchowną korespondencję z dotkniętej konfliktem Strefy Gazy. Za oddanie głosu niewinnym ofiarom działań zbrojnych i zwrócenie uwagi na ich osobiste tragedie.
Paweł Majewski ("Rzeczpospolita")
Za nieustające docieranie do nowych faktów ze świata polskiej polityki. Za doskonałą orientację w realiach krajowej sceny politycznej i prezentację dotyczących jej newsów w szybki i rzetelny sposób.
Paweł Pieniążek (Polskie Radio, "Tygodnik Powszechny")
Za podejmowane ryzyko i szybkość w docieraniu do miejsc najważniejszych wydarzeń. Za natychmiastowe, a jednocześnie zgodne z dziennikarską etyką relacjonowanie wydarzeń na Majdanie, w Doniecku oraz z miejsca katastrofy Boeinga 777.
NawigaTOR
Anna Gielewska ("Wprost")
Za świeże spojrzenie na polską scenę polityczną. Za znajomość oraz trafną ocenę partyjnych sympatii i zależności. Za lekkie i niebanalne prognozy i komentarze.
Grzegorz Kuczyński (Tvn24.pl)
Za umiejętność wnikliwej obserwacji i zawodową czujność. Za świetne analizy i fachowe opinie. Za to, że doskonale wyjaśnia zależności związane z napiętą sytuacją na Wschodzie.
Michał Nogaś,Z najwyższej półki (Polskie Radio Trójka )
Za wysoki poziom audycji i rozmów z najważniejszymi przedstawicielami współczesnej literatury. Za inicjowanie dyskusji o kulturze, lekkość w prezentowaniu słowa pisanego i rozbudzanie fascynacji literaturą.
Bartosz T. Wieliński ("Gazeta Wyborcza")
Za trafną i wnikliwą publicystykę poświęconą zachodnim sąsiadom Polski. Za umiejętność rzeczowego prezentowania faktów, również historycznych - tak jak w ostatniej książce Źli Niemcy. Zbrodniarze, geniusze, fanatycy, wizjonerzy.
Rafał Woś ("Dziennik Gazeta Prawna")
Za publicystykę poruszającą istotne kwestii ekonomiczne, ważne z punktu widzenia zarówno państwa, jak i obywatela. Za trafne odwoływanie się do tekstów kultury, za wielką wiedzę i bezkompromisowość.
DetonaTOR
Bertold Kittel, System. Jak mafia zarabia na śmieciach
Za rzetelny i dokładny materiał odkrywający kłamstwa na temat recyklingu śmieci w Polsce. Za determinację w ujawnianiu, jak mafia przejmuje rynek gospodarowania odpadami.
Justyna Kopińska, Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? ("Duży Format", "Gazeta Wyborcza")
Za wstrząsający tekst o znęcaniu się sióstr boromeuszek nad podopiecznymi ośrodka wychowawczego w Zabrzu. Za nagłośnienie ignorowanej od lat sytuacji i przyczynienie się do zakończenia postępowania prokuratorskiego przeciwko siostrze Bernadetcie.
Magdalena Rigamonti, Dramat rodziny. Lekarz powołuje się na klauzulę sumienia ("Wprost")
Za opisanie sytuacji pacjentki profesora Chazana, której odmówiono aborcji na dozwolonych przez prawo warunkach. Za rozpoczęcie kolejnej debaty publicznej o aborcji dozwolonej przez ustawę i prawie pacjentów do godności.
Jakub Sobieniowski, Assecoracja?, Asseco i ZUS pod lupą (Fakty TVN)
Za dziennikarskie śledztwo dotyczące milionowych przetargów informatycznych w ZUS. Za wskazanie zależności pomiędzy pracownikami ZUS, firmą Asseco i Urzędem Zamówień Publicznych, które mogły mieć wpływ na bezstronny przebieg przetargu.
Grzegorz Sroczyński, Byliśmy głupi ("Magazyn Świąteczny", "Gazeta Wyborcza")
Za wywiad z Marcinem Królem o błędach przeszłości, który spotkał się z ogromnym oddźwiękiem czytelników i opinii publicznej. Za polemikę z rozmówcą oraz odważne podejście do transformacji ustrojowej i jej bohaterów.
ReformaTOR
Rafał Betlejewski, Pokolenie 1600 (Radio Dla Ciebie)
Za cykl audycji i blog, w których autor zwrócił uwagę na ludzi "przezroczystych" w naszym społeczeństwie - emerytów. Za uświadamianie, jak trudno żyje się za 1600 zł brutto miesięcznie. Za bycie głosem starszych ludzi, którym tak trudno przekrzyczeć młodych.
Edyta Gietka, Serce Marysi ("Polityka")
Za poruszającą publikację o poświęceniu w imię siostrzanej miłości. Za wzbudzenie empatii w czytelnikach, których pomoc umożliwiła nastoletniej Marysi rozpoczęcie studiów na PrincetonUniversity, dając szansę na znalezienie sposobu wyleczenia młodszej siostry.
Marcin Kącki, Maestro. Historia milczenia
Za wyczerpującą książkę opisującą wieloletnią zmowę milczenia dotyczącą zachowań Wojciecha Kroloppa - dyrygenta chóru "Polskie Słowiki". Za przyczynienie się do zmian interpretacji afery ujawnionej 10 lat temu, którą na nowo zbadał i wskazał współsprawców molestowania dzieci.
Paweł Wilkowicz, Depresja Justyny Kowalczyk ("Gazeta Wyborcza", sport.pl)
Za wywołanie dyskusji o depresji - chorobie, która dotknąć może nawet narodowych bohaterów. Za wywiad, który dla ludzi stygmatyzowanych z powodu tej choroby, zrobił więcej niż niejedna kampania społeczna.
Instytut Reportażu, akcja "Dziennikarze przeciw dyskryminacji"
Za akcję pokazującą, że media nie tylko mogą, ale powinny być narzędziem zmiany społecznej. Za promowanie przez najlepszych reporterów otwartości na różnorodność i skuteczne przeciwdziałanie mowie nienawiści.
ProwokaTOR
Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Rusinek: Wdowy należy palić ("Duży Format", "Gazeta Wyborcza")
Za szeroko komentowany wywiad z byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Za nieustępliwość i podjęcie kontrowersyjnych kwestii w rozmowie o granicy między popularyzowaniem a szacunkiem dla spuścizny poetki.
Tomasz Siemieniec, Grzegorz Nawacki, Nasza historia ze źródłem 'taśm' w tle (Puls Biznesu)
Za postawienie szeregu pytań dotyczących "afery taśmowej", które prezentują inny wymiar przedstawionych przez "Wprost" nagrań. Za wskazanie możliwych motywacji ujawnienia nagrań we wrażliwym okresie dla polskiego górnictwa i rynku węgla.
AdrianStachowski,Wykonuję taki zawód(Dwutygodnik.com)
Za śmiały wywiad o reporterskiej rzetelności i roli prawdy w literaturze faktu. Za wypunktowanie w rozmowie z Jackiem Hugo-Baderem jego warsztatowych niedociągnięć w czasie pracy nad tekstem o BroadPeak.
Wojciech Tochman, Grzegorz Wełnicki, Eli, Eli
Za uderzający portret życia filipińskich nędzarzy, będący odważną refleksją nad warsztatem i odpowiedzialnością reportera. Za samoświadomą opowieść o roli dziennikarskich dekalogów i reporterskiej misji we współczesnym świecie.
Wprost, Handel głową Rostowskiego i kolejne taśmy
Za decyzję o publikacji nieopracowanych nagrań wypowiedzi polityków, którzy w czasie
nieformalnych spotkań omawiali zmiany personalne w gospodarce i polityce. Za ujawnienie nielegalnie nagranych taśm przy jednoczesnej zdecydowanej ochronie źródeł informacji.
ObserwaTOR
Magdalena Grzebałkowska, Beksińscy. Portret podwójny
Za reportaż, który skrupulatnie, a jednocześnie porywająco dokumentuje historię dwóch artystycznych osobowości. Za stworzenie przenikliwych portretów bohaterów i ukazanie ich trudnej relacji.
Paweł Smoleński, Oczy zasypane piaskiem
Za reportaż o konflikcie izraelsko-palestyńskim i metaforyczne przedstawienie argumentów dwóch przeciwnych stron. Za oddanie głosu ludziom, na których życiu wojna odcisnęła znaczące piętno.
Filip Springer, Wanna z kolumnadą
Za wciągającą próbę odpowiedzi na pytanie "Dlaczego Polska jest taka brzydka?". Za dociekliwe badanie polskiego krajobrazu i mechanizmów kształtujących naszą przestrzeń publiczną.
Jakub Szymczuk("Gość Niedzielny")
Za wyjątkowe spojrzenie na świat okiem fotoreportera. Szczególnie za przejmujące fotografie ukazujące tragiczne wydarzenia w Kijowie i pokazanie światu ofiar krwawej rewolucji na Majdanie.
Audycja Opowieści po zmroku(Polskie Radio Dwójka)
Za utrzymywanie najwyższego poziomu dokumentu i reportażu radiowego. Za docieranie do niezwykłych historii i inspirujących ludzi, którzy byli świadkami ważnych chwil.
InicjaTOR
Piotr Andrusieczko ("Gazeta Wyborcza", "Nowa Europa Wschodnia")
Za nową jakość w korespondencji wojennej. Za aktywne wykorzystywanie nowych mediów, za relacjonowanie ukraińskich wydarzeń na żywo, z linii frontu oraz z miejsc, do których nie dotarli inni.
Paweł Blajer, Biznes dla Ludzi (TVN24 Biznes i Świat)
Za charyzmatyczne tłumaczenie zawiłości biznesu i prawa. Za pomysłowe pokazywanie rozwiązań dylematów finansowych i urzędowych, za uczenie telewidzów walki o prawa konsumenta.
Ewa Ewart, Zdobyć miasto (TVN24)
Za obiektywny i inny niż dotychczasowe dokument o Powstaniu Warszawskim. Za odnalezienie autentycznych uczestników walk, przeprowadzenie z nimi rozmów i rzucenie nowego światła na wydarzenia.
Michał Margański, Potrójne Pasmo Przenoszenia (Polskie Radio Trójka )
Za intrygującą audycję, w której udowadnia, że kultura klubowa też może być kulturą wysoką. Za odkrywanie przed słuchaczami magii niełatwej sztuki oraz odświeżanie muzyki sprzed lat w niepowtarzalny sposób.
Maciej Samcik, Pieniądze Ekstra ("Gazeta Wyborcza")
Za połączenie rzetelności z żartobliwością. Za ekonomiczne artykuły i porady oparte o prawdziwe problemy czytelników. Za poczucie humoru nawet w sprawach z pozoru trudnych do rozwiązania.
Trzecia strona medalu (Polskie Radio Trójka)
Za napełniający dobrymi emocjami i energią program o rywalizacji sportowej. Za radiową felietonistykę w najlepszym stylu. Za doping polskich sportowców i ciekawostki nie tylko z aren, gdzie rozgrywane są zawody.
Tomasz Jaroński i Krzysztof Wyrzykowski (Eurosport)
Za znakomity duet, który śledzenie kolarstwa i biathlonu zamienia w wielką przygodę. Za żywiołowy i szczery doping - szczególnie Rafała Majki, za zmianę transmisji kilkugodzinnych wyścigów w pokaz doskonałego warsztatu.
Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga (Polsat Sport)
Za entuzjazm w komentowaniu meczy piłki siatkowej, którym zarażają od lat i porwanie widzów w czasie tegorocznych MŚ rozgrywanych w Polsce. Za lekkość komentarzy i ironiczny styl, którym opisują sytuację na boisku.
Leszek K. Talko, Ja tu tylko sprawdzam ("Duży Format", "Gazeta Wyborcza")
Za pełen inteligentnego humoru cykl felietonów i umiejętność przyjęcia perspektywy "zwyczajnego Kowalskiego" z dozą swoistej ironii. Za zamienianie banalnej codzienności w kopalnię pozytywnych żartów.
Maciej Rock i Irek Jakubek, Wstawaj - nie udawaj! (RMF MAXXX)
Za energetyczną formę porannego programu, który w znacznej części opiera się na stałej interakcji ze słuchaczami. Za świetny humor, którym zarażają nawet największych maruderów, z jakimi łączą się z samego rana.