07 września 2014 (niedziela)

W najbliższą niedzielę Radio Kraków zaprasza na jubileuszowy Marsz Jamników

Już 7. września na krakowskim Rynku poznamy Króla i Królową… Jamników. Radio Kraków zaprasza na jubileuszowy, 20-ty Marsz Jamników. W samo południe, wraz z pierwszymi dźwiękami hejnału z wieży mariackiej, najbardziej kolorowy i rozszczekany pochód w historii Krakowa wyruszy spod Barbakanu na Rynek Główny.

A wszystko zaczęło się ponoć 500 lat temu, kiedy to - jak w książce "To jest Kraków mości książę" opisują Mieczysław Czuma, Leszek Mazan i Michał Kozioł - pierwszy jamnik przekroczył bramy miasta. Podobno tenże przedstawiciel psiej arystokracji przybył na dwór Zygmunta I Starego z biskupem wrocławskim Janem Tchórzą, który negocjować miał na królewskim dworze ważny polityczny mariaż.

Trudno dziś ustalić z całą pewnością, jaką rolę w tych rozmowach odegrał bliżej nieznany dziś jamnik nazywany przez badaczy "Kupido". Niemniej jednak to wydarzenie z pewnością zaważyło na tym, że historia jamników splotła się nierozerwalnie z historią Krakowa i po kilkuset latach,
w roku 1973, ponownie wypłynęła na historyczne salony. Wtedy to Mieczysław Czuma, redaktor naczelny "Przekroju", jamniczym pochodem postanowił uświetnić 28 rocznicę pisma. Jak sam przyznaje pomysłem natchnął go jamniczy konkurs rysowniczy, który niegdyś na łamach "Przekroju" zainicjował i z powodzeniem prowadził wielbiciel rasy Sławomir Mrożek. Okazało się, że rocznicowa jamnicza parada przerodziła się w prawdziwie światowy zjazd. Nieprzebrany kolorowy tłum, który przybył, by uczestniczyć w marszu, zaskoczył wszystkich - organizatorów, ale też ówczesne władze. Skończyło się wizytą redaktora naczelnego "Przekroju" w gmachu krakowskiego PZPR i całkiem na serio zarzutami kpin z pochodów pierwszomajowych.

W 1994 roku do idei organizacji Marszu Jamników wróciło Radio Kraków sprawiając, że od tej pory na jeden dzień w roku Kraków zmienia się z kulturalnej stolicy Polski w jamniczą stolicę Europy, a nawet świata, bo na Marsz Jamników zjeżdżają goście i wielbiciele krótkonożnej rasy ze wszystkich kontynentów. Z okazji okrągłego (a właściwie długiego i poziomego) jubileuszu w tym roku Radio Kraków przygotowało liczne niespodzianki i specjalny konkurs. Jamniki
i jamniczki zawalczą o tytuł Króla i Królowej Jamników A.D. 2014. Kandydaci
i kandydatki do królewskiego tytułu, na scenie pod Ratuszem staną w szranki i w rozlicznych konkursach będą musieli udowodnić, że w ich żyłach płynie najbardziej niebieska z błękitnych krwi. Psy, które wykażą się największą dystynkcją i ogładą towarzyską, otrzymają jamniczą koronę i zasiądą na tronie.

Jak co roku Marszowi Jamników towarzyszyć będą także liczne atrakcje dla czworonogów (nie tylko tych najdłuższych i długich) i ich właścicieli. Na płycie Rynku Głównego, po obu stronach sceny rozstawionych zostanie 10 stoisk, na których będzie można bezpłatnie zasięgnąć porad psich ekspertów i skorzystać z różnorakich usług. Stoiska będą czynne od godz. 10.00 do 14.30. Do dyspozycji jamników i ich właścicieli będą m.in. weterynarz, dietetyk zwierzęcy, behawiorysta, instruktor szkolenia psów, zoofizjoterapeuta, rehabilitant zwierzęcy, pettsitter,
a nawet profesjonalny psi fryzjer. Na miejscu będzie można zaczipować swojego czworonożnego przyjaciela oraz zarejestrować go w Międzynarodowej Bazie Danych Saefe-Animal. Marsz Jamników jest także okazją, aby zwrócić uwagę na problemy związane z agresją wobec zwierząt. Stąd, jak co roku, obecność na marszu "Zielonej Strefy" Małopolskiej Policji i Fundacji Psi Los, która niesie pomoc zwierzętom bezdomnym i pokrzywdzonym.

Scenariusz Marszu Jamników 2014

Godz. 11:45: Zbiórka pod Barbakanem i formowanie pochodu

Godz. 12:00: Rozpoczęcie pochodu

Godz.12:20: Przybycie pochodu na Rynek Główny, rozstrzygnięcie konkursu na Króla
i Królową Jamników A.D. 2014 (scena pod Ratuszem)

Godz. 13.30 Wręczenie nagród i zakończenie oficjalnej części imprezy

Dodatkowe atrakcje (godz. 10.00-14.30): stoiska eksperckie na Rynku Głównym - bezpłatne konsultacje, porady (dla właścicieli) i usługi (dla psów)

Szczegóły: www.radiokrakow.pl


opublikowano: 2014-09-04
Komentarze
Polityka Prywatności