Festiwal Nauki w Krakowie odbywać się będzie w dniach od 21 do 24 maja br. Głównym koordynatorem Festiwalu jest już po raz czwarty Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Tegoroczne hasło nawiązuje do obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W ciągu trzynastu lat tradycji Festiwal Nauki stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych i prestiżowych wydarzeń popularnonaukowych, organizowanych w samym sercu Krakowa – na płycie Rynku Głównego oraz w siedzibach współorganizatorów.
W roku 2013 w ramach Festiwalu Nauki, zrealizowanych zostało około 1000 pozycji programowych, odbyło się około 20 godzin występów na estradzie, a stronę internetową wydarzenia odwiedzało 2500 osób dziennie. Nakład materiałów informacyjnych i reklamowych wyniósł ponad 130 tys. sztuk.
W tym roku Festiwal rozpocznie "Bieg po wiedzę", który odbędzie się 21 maja 2014 r. na krakowskich Błoniach. W biegu uczestniczyć będą reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, uczelni wyższych. Nie zabraknie również koncertu inauguracyjnego przygotowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie oraz spektaklu na zakończenie Festiwalu, przygotowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Centrum wydarzeń w postaci Festynu Nauki zlokalizowane będzie tradycyjnie na płycie Rynku Głównego w Krakowie oraz na terenie Collegium Medicum UJ, przy ul. Św. Anny 12. Przez trzy dni, tj. od czwartku (22 maja) do soboty (24 maja) od godziny 11.00 do 18.00 (UWAGA w sobotę do godz. 17.00), Rynek Główny w Krakowie zamieni się w "naukowe miasteczko namiotowe". Będzie możliwość przeprowadzenia rozmów z naukowcami, studentami i innymi osobami zaangażowanymi w organizację Festiwalu. Odważniejsi będą mogli wykonać proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary. Jak co roku nie zabraknie również atrakcji towarzyszących jak np. zwiedzanie jednostek naukowych, uczestnictwo w specjalnie przygotowanych wykładach, warsztatach itp.
Po raz pierwszy planowane jest stworzenie na stronie internetowej interaktywnej mapy lokalizacji wydarzeń Festiwalu. Umożliwi to wyszukanie odpowiadającej nam prezentacji w zależności od naszych zainteresowań i czasu którym dysponujemy.
W związku z tematem przewodnim Festiwalu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie planuje organizację konkursu na realizację krótkiego (maksymalnie 3,5 minutowego) filmu przedstawiającego przełomowe odkrycie naukowe w Krakowie, które zostało dokonane pomiędzy XIV a XX wiekiem.
Pierwszy Festiwal Nauki w Krakowie zorganizował Uniwersytet Jagielloński w trakcie Jubileuszu 600-lecia uczelni. Po Uniwersytecie Jagiellońskim głównym organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007), a po niej Politechnika Krakowska (2008– 2010). Od 2011 r. funkcję koordynatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.