Dyskusyjny Klub Filmowy Rotunda, ul. Oleandry 1, Kraków, Bilety: Normalny: 10 zł; Członkowie DKF-u “Rotunda” i seniorzy 50+: 5 zł; Karnet na całość: 40 zł; Dla członków DKF-u “Rotunda” i seniorzy 50+: 32 zł; Projekcje filmów w języku włoskim we Włoskim Instytucie Kultury – WSTĘP WOLNY.
Dla historyków kina włoskiego hołd dla Tonina Guerry w rok po jego odejściu był łatwy do przewidzenia. Guerra, poeta, pisarz, scenarzysta, był aktywny, u boku Vittoriego, w tym wspaniałym okresie włoskiej literatury, który zbiega się z publikowaniem serii wydawniczej Gettoni przez wydawnictwo Einaudi. Równocześnie jak żaden inny scenarzysta wpisał się w historię włoskiego kina najlepszego okresu, pracując z De Santisem, Petrim, Damianim, Rosim, Bologninim, Monicellim, Lattuadą, Fellinim, Bertoluccim, braćmi Taviani, a zwłaszcza z Antonionim i w końcu z Tornatore. W 1973 r. wraz z Fellinim dostał Oscara za Amarcord, a w 2002 Felixa przyznanego przez Europejską Akademię Filmową. W roku 2010 przyznano mu nagrodę Davida Donatella za całokształt twórczości.
Współpraca z największymi włoskimi reżyserami drugiej połowy XX wieku uczyniła Tonino Guerrę prawdziwym łącznikiem między różnymi fazami i rozmaitymi wizjami, charakteryzującymi film włoski od komedii all’italiana po najnowsze kino autorskie. Wkład Guerry w kino XX stulecia, z jego prostym i pozbawionym złudzeń widzeniem świata, zdeterminowało wielką filmową epokę, epokę, w której Włochy mogły ulokować swą kulturę kinematograficzną na samym szczycie, a on sam obdarzał swoim talentem nie tylko artystów rodzimych, ale i zagranicznych: Tarkowskiego i Angelopoulosa, pisząc scenariusze do filmów fabularnych, a także animowanych (Chrzanowski).
Projekt przygotowany we współpracy Włoskiego Instytutu Kultury z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Rotunda” w Krakowie.
Projekcje w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Rotunda” (ul. Oleandry 1). Filmy z polskimi napisami:
8 kwietnia (poniedzialek)
18.00
Powiększenie/Blowup, scen. Tonino Guerra, Michelangelo Antonioni, reż. Michelangelo Antonioni, zdj. Carlo Di Palma, muz. Herbie Hancock, wyst. David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles, USA, Wielka Brytania, 1966, 111 min.
Złota Palma w Cannes. Bohaterem filmu jest odnoszący sukcesy zawodowe fotografik. Przygotowując realistyczny album ze zdjęciami o Londynie, przypadkowo natrafia na trop pewnej zbrodni… Film inspirowany jest opowiadaniem Julio Cortázara.
20.15
Wieczność i jeden dzień/Mia aioniotita kai mia mera, scen. Tonino Guerra, Petros Markaris, Theodoros Angelopoulos, Giorgio Silvagni, reż. Theodoros Angelopoulos, zdj. Andreas Snanos, muz. Eleni Karaindrou, wyst. Bruno Ganz, Fabrizio Bentivoglio, Isabelle Renauld, Francja, Grecja, Niemcy, Włochy, 1998, 132 min.
Złota Palma w Cannes. Poetycka, niespieszna opowieść o starym, śmiertelnie chorym pisarzu, który pewnej deszczowej niedzieli przygotowuje się do opuszczenia willi nad morzem, która przez lata była jego domem. Wyruszamy z nim w jedną z ostatnich podróży, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością.
9 kwietnia (wtorek)
18.00
Szacowni nieboszczycy/Cadaveri eccellenti, scen. Tonino Guerra, Francesco Rosi, Lino Iannuzzi, reż. Francesco Rosi, zdj. Pasqualino De Santis, muz. Piero Piccioni, Astor Piazzolla, wyst. Max von Sydow, Charles Vanel, Lino Ventura, Włochy, 1976, 127 min.
Thriller polityczny. Akcja toczy się w bliżej nieokreślonym kraju. Prokurator Varga (Charles Vanel) zostaje zamordowany po wyjściu z kościoła. Ze względu na jego wysokie stanowisko do prowadzenia śledztwa zostaje skierowany cieszący się nieskalaną opinią inspektor Rogas (Lino Ventura). W trakcie śledztwa dochodzi do kolejnych zabójstw.
20.15
A statek płynie/E la nave fa, scen. Tonino Guerra, Federico Fellini, reż. Federico Fellini, zdj. Giuseppe Rotunno, muz. Gianfranco Plenizio, wyst. Barbara Jefford, Freddie Jones, Peter Cellier, Włochy, 1983, 128 min.
Film będący hołdem jednej z najbardziej włoskich sztuk – operze. W przeddzień wybuchu I wojny światowej z Neapolu wypływa luksusowy transatlantyk. Na pokładzie znajduje sie grupa wybitnych artystów związanych z teatrem muzycznym, którzy płyną na pogrzeb pewnej słynnej śpiewaczki operowej. Niespodziewanie podróż zostaje zakłócona pojawieniem się grupy serbskich uchodźców, chroniących się przed represjami po zamordowaniu arcyksięcia Ferdynanda.
22 kwietnia (poniedziałek)
18.00
Chrystus zatrzymał sie w Eboli/Cristo si è fermato a Eboli , scen. Tonino Guerra, Francesco Rosi, Raffaele La Capria (na podst. powieści Carla Leviego), reż. Francesco Rosi, zdj. Pasqualino De Santis, muz. Piero Piccioni, wyst. Lea Massari, Gian Maria Volontè, Irene Papas, Włochy, 1979, 150 min.
Na podstawie autobiograficznej powieści Carla Leviego (lekarza, pisarza i malarza) reżyser opowiada historię pewnego antyfaszysty zesłanego do wioski na odludziu. Wykształcony lekarz z Turynu początkowo spotka się z nieufnością mieszkańców wioski, stopniowo jednak odnajduje się w nowej sytuacji.
20.30
Ginger i Fred/Ginger e Fred, scen. Tonino Guerra, Federico Fellini, reż. Federico Fellini, zdj. Ennio Guarnieri, Tonino Delli Colli, muz. Nicola Piovani, José Padilla, wyst. Giulietta Masina, Marcelo Mastroianni, Włochy, 1986, 125 min.
Giulietta Masina (Ginger) i Marcelo Mastroianni (Fred) po latach spotykają się w Rzymie. Kiedyś byli słynną taneczną parą, imitującą estradowe popisy Freda Astaira i Ginger Rogers. Po 20 latach zaproszeni zostają do telewizyjnego show…
Projekcje w wersji oryginalnej we Włoskim
Instytucie Kultury, ul. Grodzka 49
Wstęp wolny:
03.04.2013, godz. 18.00
"I girasoli" (Słoneczniki), 1970
Reż: Vittorio De Sica
Czas trwania: 107'
Grają: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Glauco Onorato, Anna Carena, Silvano Tranquilli
“Słoneczniki” to jedno z arcydzieł wielkiego reżysera Vittorio De Sica. To historia neapolitanki Giovanny, poślubiającej Antonia, który musi wyruszyć na wojnę i w jej następstwie zostanie uznany za zaginionego w dalekiej Rosji. Kochająca Giovanna będzie szukać męża, by w końcu odkryć, że w Rosji Antonio ma nowe życie, piękną i łagodną żonę i śliczną córeczkę, po tym, jak stracił pamięć podczas piekła wojny.
10.04.2013, godz. 18.00
"Tre fratelli” (Trzej bracia), 1981
Reż: Francesco Rosi
Czas trwania: 113'
Grają: Michele Placido, Philippe Noiret, Vittorio Mezzogiorno, Charles Vanel, Andrea Ferréol
Stary wieśniak, Donato Giuranna, po śmierci żony został sam na swojej farmie w Apulii. Wybiera się do wioski, by wysłać do trzech synów depesze z wiadomością o stracie, jaka ich dotknęła. Raffaele ma 50 lat, jest sędzią w Rzymie, biorącym udział w procesach przeciw terrorystom; 40-letni Nicola jest opiekunem w zakładzie poprawczym w Neapolu; natomiast 30-letni Rocco jest robotnikiem w Turynie, w separacji z żoną, z którą mają córkę Martę – będzie ona towarzyszyć ojcu podczas długiej podróży samochodem. Trzech braci spotka się w rodzinnym domu…
17.04.2013, godz. 18.00
"Stanno tutti bene” (Wszyscy mają się dobrze), 1990
Reż: Giuseppe Tornatore
Czas trwania: 121'
Grają: Marcello Mastroianni, Michèle Morgan, Salvatore Cascio, Valeria Cavalli, Nicola Di Pinto
Matteo jest starszym wdowcem, teraz gdy przeszedł na emeryturę postanawia złożyć wizytę swoim dzieciom, które rozjechały się po całych Włoszech. Po rozpoczęciu podróży zdaje sobie sprawę, że sukcesy i idealne życie, jakim chwalą się jego potomkowie, niekoniecznie odpowiadają rzeczywistości...
24.04.2013, godz. 18.00
"La domenica specialmente” (Zwłaszcza w niedzielę), 1991
Reż: Francesco Barilli, Giuseppe Bertolucci, Marco Tullio Giordana, Giuseppe Tornatore
Czas trwania: 110'
Grają: Philippe Noiret, Ornella Muti, Bruno Ganz, Jean Hughes Anglade, Chiara Caselli
Film podzielony na 4 części, zrealizowane według zbioru opowiadań Il polverone (Kurzawa, 1978) autorstwa Tonino Guerry. 1) "La domenica specialmente" (Zwłaszcza w niedzielę) Bertolucciego: dwóch mężczyzn pragnie tej samej kobiety, ale obaj nie potrafią jej kochać ; 2) "La neve sul fuoco" (Śnieg padający na ogień) Giordany: starsza wdowa szpieguje synową (za jej zgodą), gdy ta uprawia seks z jej synem; 3) "Il cane blu" (Błękitny pies) Tornatore: pewien cyrulik strzela do pieska, odrażającego i brudnego, ale nie złego; 4) "Le chiese di legno" (Drewniane kościoły) Barilliego: pogoń za miłością w letnim chaosie kąpielowej metropolii.
Bilety:
Normalny: 10 zł
Członkowie DKF-u “Rotunda” i seniorzy 50+: 5 zł
Karnet na całość: 40 zł
Dla członków DKF-u “Rotunda” i seniorzy 50+: 32 zł
Projekcje filmów w języku włoskim we Włoskim Instytucie Kultury – WSTĘP WOLNY
Dyskusyjny Klub Filmowy Rotunda, ul. Oleandry 1, Kraków, tel.: 12-6333538, 12-6336160 w. 25, 26 e-mail: dkfrotunda@etiudaandanima.com, www.rotunda.pl