
Reżyser: Adama Sikorskiego, 19 lutego/wtorek 2013, godz. 18.00, Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2.
Lutowa edycja Filmowego Klubu Historycznego, to projekcja dwóch filmów dokumentalnych w reżyserii Adama Sikorskiego „Generał Walter” oraz „Akcja Wisła”.
Pierwszy dokument próbuje zrekonstruować okoliczności śmierci gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”. Zamach (którego autorów do dnia dzisiejszego nie znamy) który doprowadził do śmierci generała miał miejsce 28 marca 1947 roku w Jabłonkach koło Baligrodu. Propaganda komunistyczna uczyniła z „Waltera” jednego z największych swoich bohaterów. Dokument przypomina, że gen. Karol Świerczewski służył od 1917 roku w bolszewickich formacjach wojskowych, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i został ranny w walkach z Wojskiem Polskim. W 1936 roku został wysłany przez Stalina do Hiszpanii, a od 1943 roku skierowano go do tworzenia polskich jednostek wojskowych w ZSRR.
Jako komentatorzy występują historycy: dr hab. Grzegorz Motyka (PAN) oraz dr Sławomir Poleszak (IPN O/ Lublin).
Dokument pt.: „Akcja Wisła” opowiada o przesiedleniu ludności ukraińskiej z terenów południowo-wschodniej w roku 1947 na ziemie zachodnie oraz północne Polski. Deportowano wtedy około 140 tyś. Ukraińców. Pretekstem do przeprowadzenia akcji było dokonanie zamachu (prawdopodobnie przez UPA) w Jabłonce w Bieszczadach na wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”. Jako komentatorzy występują historycy z IPN w Lublinie: dr Sławomir Poleszak, dr Rafał Wnuk, Mariusz Zajączkowski oraz ISP PAN: dr hab. Grzegorz Motyka.