Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej.
Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji świata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem.
CZAS: 6 – 8 grudnia 2012 r.
MIEJSCE: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dom Norymberski, Kino Studyjne Agrafka, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży
INFO: www.festiwalfilmufilozoficznego.com
Stowarzyszenie
EKSIT, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży i Konsulat Generalny Republiki
Austrii w Krakowie zapraszają po raz siódmy na interdyscyplinarne
przedsięwzięcie łączące filozofię i film.
Gościem Specjalnym tegorocznej VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu
Filozoficznego. Kinematograf Filozoficzny będzie Barbara Albert,
austriacka reżyserka młodego pokolenia. Spotkanie prowadzi dr hab. Małgorzata Radkiewicz i Joanna
Chludzińska. A w ramach spotkania film w reżyserii naszego Gościa Specjalnego
pt. Nordrand.
W tym roku interesuje nas szczególnie kategoria Obcości i Inności, a także moment „wrzucenia” człowieka w inną kulturową i społeczną rzeczywistość.
W programie festiwalu również przedpremierowy pokaz filmu „Spain”, w reżyserii Anji Salomonowitz, kolejnej austriackiej reżyserki młodego pokolenia.
Ponadto w programie:
– Promocja kolejnej już publikacji Wobec metafizyki. Filozofia-sztuka-film z udziałem autorów i redaktorów.
Inspiracją do wydania antologii była szósta edycja Festiwalu Filmu Filozoficznego w całości poświęcona metafizyce. Książkę wydajemy we współpracy z Wydawnictwem Ignatianum oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Promocji towarzyszy performans, oparty na starożytnych tekstach orfickich Życie-śmierć-życie autorstwa Mariusza Kolucha i dra Krzysztofa Bielawskiego.
– Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się pokaz niezależnych produkcji filmowych pochodzących z festiwalu Cinepeter Film Festiwal w Rotterdamie i polska premiera filmu The Compositor, w reżyserii Johna Mattiuzzi’ego (USA).
– Pokaz filmu Coalitzia izraelskiego reżysera młodego pokolenia Elada Laroma i spotkanie z reżyserem. Dopełnieniem tego wydarzenia będzie prelekcja „Walc z Kandydem: judaizm, filozofia, Amsterdam” oraz dyskusja prowadzona przez Macieja Stroińskiego.
Dlaczego warto?
Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. To też przede wszystkim idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka.
ZAPRASZAMY!
Więcej informacji na: http://festiwalfilmufilozoficznego.com/