9 – 14 października

Mobilne centrum nauki „Focus pobudza neurony w kosmosie”

Mobilne planetarium, wykrywacz meteorytów, trójwymiarowy układ słoneczny, to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach strefy „Focus pobudza neurony w kosmosie”. W Krakowie akcja startuje już 9 października w Galerii Kazimierz.

9 – 14 października: KRAKÓW – Galeria Kazimierz, ul. Podgórska 34  Kraków

Focus pobudza neurony w kosmosie” to wyjątkowa akcja, która przybliży wszystkim odwiedzającym magiczny świat kosmosu, pozwoli zrozumieć rządzące nim prawa, a także poprzez zabawę poszerzy ich wiedzę z dziedziny fizyki i astronomii. To już druga odsłona akcji – pierwsza spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno dzieci, jak też ich rodziców. W mobilnym centrum eksperymentowało około 50 000 osób, spędzając w nim łącznie 25 000 godzin. Organizatorem akcji jest miesięcznik popularnonaukowy „Focus”, a partnerem Kinder Niespodzianka. Patronat medialny nad akcją objęło Radio PLUS - Łagodne przeboje.

Na powierzchni ok. 90 m² powstanie park naukowy, w którym zgromadzone zostaną eksponaty przybliżające świat kosmosu. Każdy odwiedzający będzie mógł zapoznać się z ciekawostkami z zakresu astronomii i kosmonautyki, a także samodzielnie uruchomić w pełni interaktywne urządzenia. Uczestnikami zaopiekują się dwaj animatorzy, którzy szczegółowo zaprezentują i wyjaśnią zjawiska. Dodatkowo będą zapraszać dzieci do zabaw i konkursów z nagrodami.

Do strefy zostaną zaproszone dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z Katowic i okolic. Specjalnie dla nich pod okiem ekspertów zostaną przygotowane interaktywne lekcje fizyki i astronomii.

W ramach mobilnego centrum nauki można między innymi:

Odwiedzić Planetarium –  namiot sferyczny, z pokazami filmów o tematyce astrofizycznej w jakości HD.

Zobaczyć makietę Układu Słonecznego, gdzie planety poruszają się tak jak w rzeczywistości. Na modelu zaprezentujemy wiele zjawisk, takich jak pory roku, fazy Księżyca, zaćmienia, zmiany dzienne oświetlenia, zegar słoneczny, długość cienia, dzień i noc.

W strefie meteorytów, nasi  goście otrzymają 4 detektory, dzięki którym będą mogli na specjalnie przygotowanym plac o powierzchni 6 m2 odszukać zagubione meteory.

„Tak powstaje radio” – to interaktywne studio, które pozwoli na nagranie i edycję słuchowiska radiowego. Dzięki pomocy profesjonalisty,  każdy będzie mógł wcielić się w rolę radiowca i nagrać własną zapowiedź ulubionego przeboju, wiadomości czy prognozę pogody.

Strefa zabaw i animacji dla dzieci – kącik zabaw, w którym na specjalnie przygotowanych makietach dzieci będą mogły podbić kosmos tworząc kosmiczne bazy i wysyłając ekspedycje eksplorujące nieznane planety.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej www.focus.pl



opublikowano: 2012-10-04
Komentarze
Polityka Prywatności