30 listopada 2011 (środa), godz. 23:00

Kino ARBORES VITAE - co sobotę i niedzielę, wstęp wolny!

kategoria: kino

To filmowe spotkania z niezwykłą przyrodą Puszczy Białowieskiej towarzyszące wystawie ARBROES VITAE Ostatnia taka Puszcza Jan Walencik Film & Fotografia , która odbywa się pod Wawelem i trwa do końca października. Na wszystkie seanse wstęp wolny. (Kraków, CORT, ul.Powiśle 11)

Autorzy filmów:

 

Jan Walencik (ur. 1955 r.) to jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów i fotografów przyrody. Od lat 80. związany z Telewizją Polską, gdzie dał się poznać jako współautor kultowego programu Zwierzyniec. Wraz z żoną Bożeną (ur. 1956 r.) zrealizowali około 50 filmów przyrodniczych, w tym nagrodzony m.in. Grand Prix MFFT w Mediolanie 5-częściowy cykl Tętno pierwotnej puszczy, który został uznany za prawdziwy przełom w polskim filmie przyrodniczym. Jeszcze większy sukces ma szansę odnieść ich najnowsza superprodukcja – Saga prastarej puszczy.

Jan Walencik jest także uznanym fotografem, autorem albumów wyróżniających się na tle dotychczasowych książek o polskiej przyrodzie nietuzinkowym sposobem narracji i kompozycji. Zainspirowany już w młodości dokonaniami słynnego fotografa-przyrodnika Włodzimierza Puchalskiego za główny temat prac obiera zazwyczaj dziką naturę, a przede wszystkim ukochaną Puszczę Białowieską, w której od 17 lat mieszka wraz z żoną.

 

 

PROGRAM KINA ARBORES VITAE

 

  • Codziennie od rana do wieczora pokaz filmu:

 

„Ostatnia puszcza” Bożeny i Jana Walencików (25 min) film stanowi uzupełnienie fotografii prezentowanych na wystawie, pozwala uchwycić złożoność i dynamikę puszczy.

 

 

  • Cotygodniowe pokazy specjalne:

 w sobotę o godz. 19.00 oraz powtórka seansu w niedzielę o godz. 19.00 (wyjątek 16 października, seans przesunięty na 15.00)

 

„Saga prastarej puszczy” Bożeny i Jana Walencików – najnowszy serial telewizyjny produkcji polskiej (2008/2009). Są to fabularyzowane opowieści przyrodnicze, które proponują zupełnie nowy sposób patrzenia na dziką przyrodę i opowiadania o niej z perspektywy nie gościa, lecz mieszkańca – m.in. wilka, nornicy, żuka czy dzika, dzięki czemu widzowie będą mieli okazję odbyć wyjątkowe podróże po Puszczy Białowieskiej.

 

To pierwsza taka próba stworzenia nie typowych dokumentów przyrodniczych, lecz fabularyzowanego serialu o przyrodzie z właściwą dla fabuły dramaturgią. Przyroda traktowana jest w nim nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego konkretnego osobnika ze świata zwierząt zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy Puszczę Białowieską. (FILMPOLSKI.PL)

           

„Tętno pierwotnej puszczy” to dokumentalny serial przyrodniczy produkcji polskiej z 1995 roku, którego autorzy Bożena i Jan Walencikowie przedstawili unikatowy świat przyrody Puszczy Białowieskiej. Serial był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmu Turystycznego w Mediolanie.

Widzom krakowskiej edycji kina ARBORES VITAE zaprezentowane zostaną:

 

• 15-16 października

 

„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. II – Niekończący się wyścig (Polska 1995, 29 min)

„Saga prastarej puszczy”, cz. VIII – Opowieść o bobrze. Nieosiągalna arkadia (Polska 2007/2008, 52 min)

 

• 22-23 października

 

„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. III – Olbrzymy i karły (Polska, 1995, 30 min)

„Saga prastarej puszczy”, cz. IX – Opowieść o sóweczce. Prawo drapieżnika (Polska 2007/2008, 52 min)

 

• 29-30 października

 

„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. IV – Nie tylko kły i pazury (Polska 1995, 30 min)

„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. V – Żywa sieć (1995, Polska, 30 min)

„Saga prastarej puszczy”, cz. X – Opowieść o rysiu. Wbrew naturze (Polska 2007/2008, 52 min)

dodane przez FECZ


ostatnia zmiana: 2011-10-11
Komentarze
Polityka Prywatności