17 kwietnia 2011 (niedziela)
Off Plus Camera
W dniach 8-17 kwietnia 2011 roku w Krakowie odbędzie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA. Przez 10 festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie blisko 100 premierowych filmów z całego świata.
Wśród nich nagrodzone i docenione na największych festiwalach filmowych: w Cannes, Wenecji, Rotterdamie, Karlovych Varach, Londynie, Berlinie czy Sundance Film Festival, partnera Off Plus Camera. Nowości programowe tegorocznej OFF PLUS CAMERA to „Filmowe oblicza kobiet” oraz prezentacja nowego kina z Irlandii, Niemiec i Azji. Nie zabraknie również stałych sekcji festiwalu: Konkurs Główny ”Wytyczanie drogi” (nagroda 100 tys. USD) „Odkrycia”, „From the Gut” oraz „Nadrabianie zaległości”.
4. edycję OFF PLUS CAMERA otworzy najnowszy film wybitnego australijskiego reżysera Petera Weira – „Niepokonani”(„The Way Back”). Wielokrotnie nagradzany (m.in. Cezar, BAFTA, 6 nominacji do Oscara), autor m.in. „Gallipoli”, „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” czy „Bez lęku”, kanwą swego nowego filmu uczynił książkę Sławomira Rawicza „Długi marsz” opowiadającą o heroicznej ucieczce Polaka z sowieckiego gułagu w 1940 roku. Weir, posiłkując się „polską historią”, po raz kolejny opowiada o granicach ludzkiej wytrzymałości oraz sile ducha, snując równocześnie refleksję nad przewijającymi się przez całą jego twórczość zagadnieniami konformizmu oraz ludzkiej tożsamości. Reżyser do współpracy zaprosił uznanych hollywoodzkich aktorów – Colina Farrella, Eda Harrisa oraz wschodzące gwiazdy kina – Jima Sturgessa i Saoirse Ronan.
W nowej sekcji - „FILMOWE OBLICZA KOBIET” - zaprezentowany zostanie film, który wzbudził ogromne zainteresowanie widzów i krytyki podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – „Tournée” w reżyserii popularnego francuskiego aktora Mathieu Amalrica („Królowie i królowa”, „Motyl i skafander”, „Monachium”). Ten doceniony i uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię, a później 7 nominacjami do Cezarów obraz, to słodko-gorzka opowieść o blaskach i cieniach kariery scenicznej na przykładzie oryginalnego typu przedstawienia, jakim jest burleska, czyli połączenie elementów muzyki, śpiewu, teatru, striptizu i nieodłącznej dużej dawki kiczu. W sekcji tej pokazany zostanie również debiut fabularny amerykańskiej aktorki Drew Barrymore – „Whip It”. Znana m.in. z ról w „E.T.”, „Batman Forever”, „Krzyku” czy „Donnie Darko” do współpracy przy swoim debiutanckim projekcie zaprosiła tak znane gwiazdy, jak Ellen Page, Marcia Gay Harden, Juliette Lewis czy Eve.
W sekcji prezentującej nowe kino azjatyckie pokazany zostanie południowokoreański film „Poezja” popularnego w Azji reżysera i pisarza Changa-donga Lee, który otrzymał nagrodę za scenariusz podczas ostatniego festiwalu w Cannes. Kameralna opowieść o starszej kobiecie która samotnie wychowuje nastoletniego wnuka, a wytchnienia od codzienności szuka w amatorskiej twórczości poetyckiej. Film prezentowany był w Cannes, Karlovych Varach, Melbourne, Toronto, Rio de Janeiro, Nowym Jorku, Vancouver, Londynie, Denver i na wielu innych festiwalach.
Kolejny tytuł tej sekcji to thriller „Hanyo” w reżyserii Sang-soo Im - remake głośnego koreańskiego filmu z 1960 roku „Pokojówka” Ki-young Kima. „Hanyo”, obok „Poezji”, walczył w ubiegłym roku w Konkursie Głównym o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.
W „ODKRYCIACH” zaprezentowane zostaną filmy, które odniosły sukcesy na największych światowych festiwalach. Wśród nich m.in. „Burza” nowy film Julie Taymor („Tytus Andronikus”, „Frida”, „Across the Universe”), oparty na sztuce Szekspira. Jego premiera odbyła się podczas ostatniego festiwalu w Wenecji. Jednym z atutów filmu Taymor jest znakomita obsada z Helen Mirren (nominowana za tę rolę do Satelite Awards), Alfredem Moliną, Davidem Strathairnem i Benem Whishawem na czele. „Burza” otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsze kostiumy.
W ramach tej sekcji pokazany zostanie także debiut Christophera Morrisa „Four Lions”, który był przebojem ubiegłorocznego Sundance Film Festival. Kontrowersyjna, wyrazista i niezwykle aktualna tragikomedia o kilku młodych muzułmanach z Sheffield, którzy rozczarowani swoim życiem i rzeczywistością postanawiają zostać zamachowcami samobójcami, a ich największym marzeniem jest zabicie jak największej liczby niewiernych. Reżyser otrzymał za ten film nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta. „Four Lions” nominowany był także do British Independent Film Awards.
W ‘Odkryciach” nie zabraknie również dwóch filmów południowoamerykańskich, które z sukcesami zjeździły niemal cały festiwalowy świat - „Undertow” Javiera Fuentesa-Leona (nagrody publiczności na Sundance Film Festival i w Miami oraz laur w San Sebastian) oraz „Carancho” (prezentowany m.in. na festiwalach w Cannes, Toronto, San Sebastian, Rio de Janeiro, Londynie, Palm Springs, Thessalonikach, Denver) wielokrotnie nagradzanego argentyńskiego reżysera Pablo Trapero.
„NADRABIANIE ZALEGŁOŚCI” to prezentacja ważnych filmów, które nie pojawiły się w polskiej dystrybucji. Wśród nich m.in. „Me and Orson Welles” - najnowszy film jednej z najbardziej znanych postaci amerykańskiego kina niezależnego Richarda Linklatera („Uczniowska balanga”, „Tape”, „Przed wschodem słońca”, „Przed zachodem słońca”), wielokrotnie nagradzanego w Berlinie, Wenecji, Denver. Do współpracy reżyser zaprosił idola nastolatek Zaca Efrona, co w środowisku filmowym wywołało wiele kontrowersji. Wybór Linklatera znów okazał się jednak trafny (u niego zaczynali swe kariery Ben Affleck, Milla Jovovich czy Matthew McConaughey). Film zdobył uznanie krytyki – nagrody stowarzyszeń krytyków z Austin i San Francisco. A odtwarzający drugoplanową rolę Christian McKay za swą kreację nominowany był do BAFTY.
Kolejnym filmem tej sekcji to „Killer of Sheep” w reżyserii Charlesa Burnetta. Film z 1981 roku, nagrodzony laurem FIPRESCI na festiwalu w Berlinie, zrealizowany na taśmie 16 mm, z uwagi na zły stan kopii aż do niedawna był w zasadzie niedostępny. W 2007 roku, z inicjatywy Stevena Soderbergha, dokonano transferu na taśmę 35 mm i został rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych.
„FROM THE GUT” to sekcja, którą współtworzą programerzy Sundance. Wśród tegorocznych tytułów znalazł się m.in. „Cold Weather” Aarona Katza, reżysera który w 2007 roku za swój wcześniejszym film „Quiet City” nominowany był do Nagrody im. Johna Cassavetesa podczas Independent Spirit Awards.
OFF PLUS CAMERA to festiwal skoncentrowany na filmach, które łączy przymiotnik „niezależny”. To miejsce spotkań z dobrym, ale często trudnym, kontrowersyjnym kinem, a także możliwość poznania twórców, dyskusji i wymiany poglądów. Jednym z głównych celów krakowskiej imprezy jest wspieranie młodych, zdolnych reżyserów z całego świata, którzy są dopiero na początku kariery. To z myślą o nich organizowany jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi” (nagroda 100 tys. USD), najważniejszy punkt festiwalu. Co roku na mapie światowego kina pojawiają się nowi twórcy gotowi zmieniać filmową rzeczywistość, inspirować, dyskutować. Ich największą kolebką jest amerykański Sundance Film Festival, którego misję w Polsce kontynuuje OFF PLUS CAMERA.
Karnety dla widzów oraz akredytacje branżowe i dziennikarskie już w sprzedaży. Do końca marca w promocyjnych cenach.
Więcej o na stronie: www.offpluscamera.com
ostatnia zmiana: 2011-03-01