10 marca 2011 (czwartek)

Dzień Dawcy Szpiku – Studenci w Walce Przeciw Białaczce

10 marca 2011 Fundacja DKMS Polska organizuje „Dzień Dawcy Szpiku – Studenci w Walce Przeciw Białaczce”, którego celem jest propagowanie idei dawstwa szpiku oraz rejestracja potencjalnych dawców.

Inicjatorem organizacji Dnia Dawcy jest Pan Maciej Solecki - student Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaangażował się w organizację Dnia Dawcy po tym jak jego koleżanka Natasza Grądalska zachorowała na białaczkę.

Natasza ma to szczęście i znalazła swojego „bliźniaka genetycznego”, w tym momencie jest przygotowywana do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego w warszawskiej Klinice przy ulicy Banacha. Wieczorem po Dniu Dawcy odbędzie się koncert Hard Rock’owy w klubie Indigo Pub, zespoły, które zagrają to: Hmanbazooka, HellHaven, Paradygmat.

Akcję Dnia Dawcy wspiera również studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Pani Klaudia Kalisz., która zarejestrowała się jako potencjalny dawca szpiku kostnego w roku 2009 podczas Dnia Dawcy w Nowym Sączu. Pani Klaudia znalazła swojego „bliźniaka genetycznego” i oddała swoje komórki macierzyste dla 26 letniej kobiety z Anglii dając jej tym samym szanse na nowe życie. Włączając się w przygotowania Dnia Dawcy swym przykładem zachęca innych do tego, aby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego podczas Dnia Dawcy w Krakowie i być może dać komuś najcenniejszy dar jakim jest życie. W załączniku znajduje się plakat specjalnie przygotowany na Dzień Dawcy Szpiku wraz ze zdjęciem Pani Klaudii z pobrania komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla co drugiego chorego nie znajduje się zgodny genetycznie niespokrewniony dawca. W Polsce zarejestrowanych jest około 150 tyś. potencjalnych dawców szpiku, jednak nasz kraj ma potencjał na co najmniej milion zarejestrowanych osób.  Dlatego tak wiele jeszcze jest do zrobienia. Razem możemy więcej!

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. DKMS ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie powstała z prywatnej inicjatywy w 1991 roku. Od tego czasu DKMS Niemcy stał się największą baza potencjalnych dawców na świecie (ponad 2 100 000). DKMS Polska rozpoczęła swoją działalność 25 lutego i do dnia dzisiejszego udało się nam zarejestrować ponad 117 000 potencjalnych dawców. Fundacja DKMS Polska jest największą bazą potencjalnych dawców szpiku w Polsce. 41 naszych dawców oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

„Dzień Dawcy Szpiku w Krakowie – Studenci w Walce Przeciw Białaczce”

Data: 10 marca 2011 r.
Godzina: 10.00 – 16.00

Miejsce: Miasteczko Studenckie AGH Dom Studencki nr 3 "AKROPOL"
ul. Tokarskiego 1, 30-072 Kraków
Miejsce: Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
ul. Rakowiecka 27, 31-510 Kraków

Koncert po Dniu Dawcy
Data: 10 marca 2011 r.
Miejsce: Indigo Pub
ul. Floriańska 26,  31-021 Kraków


ostatnia zmiana: 2011-02-28
Komentarze
Polityka Prywatności