12 grudnia 2010 (niedziela)

V Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego

Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem.

Ważnym zadaniem Festiwalu Filmu Filozoficznego jest próba odkrycia przed widzem całego bogactwa założeń filozoficznych lub ich braku, znajdujących się na różnych poziomach i w różnym stopniu w tkance dzieła filmowego. Festiwal Filmu Filozoficznego realizuje także ideę popularyzacji filozofii poprzez film.

Festiwalu Filmu Filozoficznego w tym roku stawia krok na Wschód. Zapraszamy Państwa na program Festiwalu, który przybliży wybrane kinematografie wschodnie, ale przede wszystkim ukaże bogactwo wątków filozofii Wschodu w obrębie samego kina europejskiego i światowego.
Wokół filozofii Wschodu narosło wiele nieporozumień, stereotypów, z którymi chcemy podjąć dyskusję z udziałem wybitnych ludzi nauki i filmu, dla których sztuka filmowa może być nośnikiem wartościowego przekazu pozwalającego na lepsze zrozumienie wielokulturowego oblicza świata.

Zaproszeni goście Festiwalu łączą dwie tradycje kulturowe, filozoficzne i artystyczne Wschodu i Zachodu. Tegoroczna edycja Festiwalu idealnie koresponduje z tym, co w ich autorskiej sztuce filmowej jest inspiracją i propozycją rozumienia wielokulturowego oblicza świata.

Gość Specjalny Festiwalu:
Ulrike Ottinger – niemiecka reżyserka, dokumentalistka, fotograf. Jedna
z najoryginalniejszych niemieckich niezależnych autorek. Do jednego z tematów przez nią realizowanych należy przełamywanie konwencji i barier kulturowych. Począwszy od filmu „Joanna D’Arc of Mongolia” (1989) jej zainteresowanie skierowało się na Wschód. Reżyserka zaczęła stawiać pytania o możliwości przekładu tradycji na język kultury współczesnej. Twórczość Ulrike Ottinger rozwija się równolegle w kinie fabularnym i dokumentalnym, gdzie prowadzi ona nieustanny, twórczy dialog z formami wizualnymi. Filmowe wypowiedzi podporządkowuje poetyce kolażu, dokonując w nich rodzajowych i gatunkowych transgresji. Z równą pasją, z jaką porusza się między stylami filmowania, przekracza ona kulturowe i geograficzne granice. W efekcie powstają wieloznaczne, pełne aluzji obrazy, w których zaprasza widzów do intertekstualnej gry.

Goście Festiwalu:
Constanzo Allione – włoski filmowiec i poszukiwacz duchowy. Ponad 30 lat zajmuje się filmem, nakręcił m.in. „Fried Shoes, Cooked Diamonds” o Beat Generation, „Dont Try” o Charlesie Bukowskim, „Virarika” o szamanach Huiczole, „Women of Peace” o uzdrowicielkach z Mongolii, Syberii i Uzbekistanu, „Kalachakra” – o duchowej inicjacji z Sakya Trizinem. Ponadto jest producentem muzyki niszowej, organizatorem spotkań z szamanami i uzdrowicielami z różnych stron świata.

Jan Zamojski – historyk filozofii, scenarzysta, tłumacz. Członek Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie. Współpracował z teatrami: „Teatr Ósmego Dnia” i „Derevo”. Współpracuje z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych
w Poznaniu. Pomysłodawca adaptacji książki Leszka Kołakowskiego „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” i autor wszystkich scenariuszy do filmów z cyklu „Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego”, które były prezentowane na ponad 70. festiwalach krajowych i zagranicznych oraz zdobyły wiele prestiżowych nagród.
Ireneusz Kania – językoznawca i romanista, wybitny tłumacz, eseista, znawca kultur i religii Wschodu i obszaru judeochrześcijańskiego. Prace tybetologiczne Ireneusza Kani były publikowane w Polsce, USA, Indiach, Chinach, na Węgrzech i w Rumunii. Przetłumaczył dotąd ponad 60 publikacji, z kilkunastu języków: angielskiego, niemieckiego, szwedzkiego, greki, łaciny, hebrajskiego, sanskrytu, palijskiego, tybetańskiego, rosyjskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, rumuńskiego. Aktualnie V-ce Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W ramach „Laboratorium Kinematografu” zapraszamy na dyskusję panelową z udziałem zaproszonych gości oraz publiczności festiwalowej. Dyskusja będzie połączona z premierowym pokazem filmu Pawła Kuczyńskiego "A Missing Self”.

Na zakończenie Festiwalu gorąco zapraszamy Państwa na koncert poetycko-muzyczny
W mgnieniu słów – to projekt poetycko-muzyczny, którego powstanie zainspirowała poezja mistyczna Dżalaloddina Rumiego. Jest to skromny muzyczny hołd oddany wielkiemu poecie i mistykowi. Rumi jest poetą uznanym przez cały świat, jego twórczość jest wielce ceniona nie tylko w islamskim kręgu kulturowym, ale także w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Poezja Rumiego jest jak ocean, rozległa i nieprzewidywalna, cicha i pogodna, gwałtowna i żarliwa. Bogata w metafory i prosta w skojarzeniach, klarowna w formie i zawoalowana tajemnicą przekazu. Jest nieustającym źródłem inspiracji i kontaktu ze sztuką najwyższych lotów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, derwisz rozpocznie swój ekstatyczny taniec, człowiek Zachodu zachwyci się mistycznym urokiem poetyckiej frazy.

Koncert oparty jest na przekładach poezji Rumiego dokonanych przez doktora Marka Smurzyńskiego bezpośrednio z języka perskiego (Moulana Dżalaloddin Rumi. W mgnieniu słów, Poezje. Homini 2008). Są to tłumaczenia niezwykłe, oprócz pięknego, wysublimowanego języka udało się Smurzyńskiemu zachować rytm wiersza, tak ważny, w tego typu poezji.

Muzyka, którą usłyszymy podczas koncertu, towarzyszy wydaniu przekładów poezji Rumiego w formie książkowej (do książki z przekładami dołączono płyta z pieśniami, skomponowanymi do słów poezji Rumiego, w perskiej i w polskiej wersji językowej (Qalb-ha. Rumi na głos). Podczas koncertu ważny element stanowić będą tradycyjne instrumenty muzyczne Bliskiego Wschodu, lutnie (setar, tanbur, rebab), bębny (daf,), flet (nej ) jako akompaniament towarzyszący recytacji i pieśniom.

W koncercie udział wezmą:
Hayedeh Vambakhsh Smurzyńska – daf
Anna Marcinowska- daf
Jan Korwin Kochanowski – recytacja
Mariusz Koluch- śpiew, tanbur, setar, tar
Jacek Ziobro – ney


ostatnia zmiana: 2010-11-29
Komentarze
Polityka Prywatności