12 września 2010 (niedziela)

IX Tatrzańskie Wici 2010

Ruszył cykl największych góralskich imprez w Polsce - IX Tatrzańskie Wici, którym patronuje marka Harnaś, z portfela Carlsberg Polska – główny sponsor tego wielkiego, podhalańskiego wydarzenia.

Wszystkie wydarzenia kulturalne cyklu  - promujące podhalańskie tradycje - będą odbywać się w Zakopanem i na terenie Gmin Powiatu Tatrzańskiego. Mieszkańcy Podhala i turyści razem z Harnasiem będą świętować dziewiątą edycję Tatrzańskich Wici przez 72 dni! Góralska zabawa zakończy się 12 września br.

„Harnaś to marka, której nie może zabraknąć podczas najważniejszych dla regionu wydarzeń. Tatrzańskie Wici – sponsorowane przez nas już po raz ósmy - na stałe wpisały się w kalendarz imprez, wspieranych przez Harnasia. To kolorowe, niezwykle żywe góralskie święto wspaniale prezentuje dziedzictwo kulturowe społeczności lokalnej – górali. Tatrzańskie Wici każdego roku integrują całe Podhale i miłośników kultury regionu. Barwna, pełna góralskiego humoru i fantazji impreza doskonale wpisuje się - w trochę dowcipny, góralski - charakter marki Harnaś. Wielka, harnasiowa zabawa trwa i z pewnością – jak co roku -  zaskoczy uczestników imprezy wieloma atrakcjami” – mówi Jacek Stefaniak, Senior Brand Manager marki Harnaś.

Impreza tradycyjnie została zainaugurowana Harnasiowym Korowodem – „Ślebodny Zbyrk”. Każde wydarzenie imprezy, o charakterystycznym wątku przewodnim – od góralskich tańców i przyśpiewek,  zawodów w rąbaniu drwa, spotkań łowieckich, po konkurs wędkarski - ma niepowtarzalny charakter i przybliża miejscowe zwyczaje.


•    11  lipca (niedziela) w Białym Dunajcu odbędzie się „Wybór Nojśwarniyjsyj Górolecki” czyli wybory góralskiej miss. Do konkursu przystępują dziewczęta z całego Podtatrza, które muszą wykazać się umiejętnościami śpiewu, tańca góralskiego, posługiwania się gwarą podhalańską, a także posiadanymi wiadomościami o swoim regionie.
•    18 lipca (niedziela) odbędzie się „Dunajeckie Granie” i „Brzegowskie Nucicki”, gdzie zgrają nie tylko regionalne kapele, ale także odbędzie się piłkarski turniej. Dodatkowo 18 lipca w Zakopanem, na Placu pod Gubałówką odbędzie się wyścig samochodów rajdowych, na specjalnie wyznaczonej trasie (dla wszystkich uczestników przewidziano nagrody i wyróżnienia).
•    25 lipca (niedziela) w Białym Dunajcu podczas „Dnia Pstrąga” rozegrany zostanie między innymi konkurs wędkarski, oraz odbędą się zawody na przyrządzenie najlepszych potraw z pstrąga. Konkursy połączone będą z muzyczną zabawą, przy dźwiękach zespołów regionalnych. Z kolei w Jurgowie świętowany będzie „Dzień Polowaca” z wieloma konkursami, atrakcjami myśliwskimi i koncertami orkiestr dętych, oraz zespołów i grup regionalnych. W tym dniu w Witowie trwać będzie zabawa „Witowiańsko Watra” gdzie taneczną imprezę, z udziałem zespołów ludowych poprzedzą konkursy, np. Mistrzostwa Świata w jedzeniu w jak najkrótszym czasie sera owczego – bundzu.
•    31 lipca (sobota) wszyscy górale będą mogli zmierzyć się o zaszczytne tytuły „Cepra i Ceperki Roku”, w Białce Tatrzańskiej.
•    1 sierpnia (niedziela) – kolejne konkurencje w Białce Tatrzańskiej, gdzie zostanie wybrany „Harnaś Roku 2010”. Z kolei w Poroninie bezie sportowa zabawa: II Międzynarodowe Zawody Nartorolkowe.
•    5, 6, 7 i 8 sierpnia (czwartek - niedziela) w Zakopanem odbędą się Europejskie Targi Produktów Regionalnych. 7 i 8 sierpnia dodatkową atrakcją dla smakoszy regionalnych przysmaków będzie „Festiwal Oscypka i serów wszelakich” w Zakopanem na Placu pod Gubałówką. Dodatkowo 8 sierpnia będzie miał miejsce II Światowy Zjazd Górali.
•    14 sierpnia (sobota) na Harendzie w Zakopanem odbędą się „Harendziańskie Zwyki”, gdzie nie zabraknie regionalnej muzyki, dobrego jedzenia i piwa Harnaś, a kolejnego dnia rozpocznie się ekstremalne widowisko rowerowe - zawody MTB Harenda Grand Prix. 14 sierpnia w Zębie - Jarosze będzie można przyjrzeć się zawodom w powożeniu. Z kolei na Siwej Polanie w Kościelisku odbędzie się "Święto Lasu", a w jego trakcie grzybiarski Konkurs na Największego Prawdziwka i Konkurs Drwali.
•    15 sierpnia (niedziela) w Zębie-Jarosze odbędą się „Strażackie Śpasy” z konkurencjami dla jednostek strażackich. Drużyny strażackie zmierzą się w licznych konkurencjach i zabawach.
•    22 sierpnia (niedziela) to „Dzień Misia, Miodu i Bartników” w Poroninie, podczas którego wybrany zostanie „Miód Najsmaczniejszy” i „Królowa Miodu”, oraz przygotowane zostaną liczne kiermasze wyrobów pszczelarskich. Imprezę dodatkowo wzbogaci przegląd zespołów regionalnych i konkurencje sprawnościowe.
•    29 sierpnia (niedziela) podczas „Osod w Nowym Bystrem” będzie można zobaczyć tradycyjny redyk idący przez wieś, usłyszeć zbyrk dzwonków i śpiew juhasów , a także pokosztować oryginalnych wyrobów pasterskich.
•    5 września (niedziela) będzie dniem „Polaniarskiego Osodu” w Kościelisku Kiry - zakończenia pasterskiego lata na tatrzańskich halach. Osod, czyli powrót bacy z owcami z hal to jedno z ważniejszych wydarzeń na podhalańskiej wsi, które towarzyszy góralom od najdawniejszych czasów. Będzie to tym samym symboliczne zakończenie VII Tatrzański Wici.
•    12 września (niedziela) odbędzie się Festyn Bacowski w Leśnicy Groń.


ostatnia zmiana: 2010-07-13
Komentarze
Polityka Prywatności