31 lipca 2010 (sobota)

Wystawa „wojenne rozstania”

W ramach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej Muzeum Historii Polski przy współpracy z Muzeum PRL-u – krakowskim oddziałem MHP przygotowuje wystawę „Wojenne rozstania”.

11.11.2009 – 12.01.2010. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających i mediów. W trakcie trwania wystawy „Wojenne rozstania” odbyły się, również zajęcia dla szkół.

Ekspozycję zwiedzać będzie można od 9 maja do 31 lipca 2010 roku w Muzeum PRL-u w Krakowie.

Pomysł wystawy zrodził się w trakcie realizacji projektu „Rodziny rozdzielone przez historię” (www.rodziny.muzhp.pl), w ramach którego są zbierane relacje i dokumenty dotyczące losów polskich rodzin po 1939 roku.

Wystawa opiera się na opowieściach o losach siedmiu rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Każda z opowieści oddaje indywidualny wymiar historii, a jednocześnie odsłania różne aspekty wojennych losów Polaków. Poniżej prezentujemy fragmenty wspomnień bohaterów ekspozycji.

„W grudniu 1941 roku Imiłkowscy zostali wysiedleni do obozu w Potulicach. Warunki w obozie były niezwykle ciężkie – głód, choroby, zimno. Najgorsze były jednak przymusowe rozstania. Najpierw ojciec został wywieziony do pracy w fabryce samolotów. (…) Najtrudniejsze było jednak rozstanie z mamą, którą wiosną 1942 roku wywieziono do pracy w folwarku. Miesiąc później kapo zabrało Zosię i Zbyszka. Marysia i Halinka zostały same. Na wolności została jedynie babcia Wiktoria, która jak wielu innych Polaków przychodziła pod obóz, by – choćby przez druty – spotkać i wesprzeć uwięzionych krewnych” (fragment historii Rodziny Miłkowskich).

„W ciotce Halinie zakochał się wiedeńczyk Helmut. Pracował w niemieckiej ochronie kolei. Narażając się, przynosił nam chleb i konserwy. Bardzo mnie lubił, od niego dostałam pierwsze w życiu kredki”. (ze wspomnień Ewy Romaniec-Zawadzkiej).

„Druga siostra mamy to Rózia, piękna, rudowłosa, mama jej bardzo zazdrościła. Rodzice wydali Rózię za mąż dosyć wcześnie, za kupca. Też mieszkali w Łodzi i o ile pamiętam, nikt z jej rodziny u dziadka nie bywał. Rózia zginęła w łódzkim getcie”. (ze wspomnień Joanny Majerczyk).

Wojenne rozstania przybierały różne formy (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.) i wywoływało odmienne reakcje – od pogodzenia się z utratą bliskich i przystosowania do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny.

Jakich wyborów dokonywali ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie
z rozłąką – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja wystawy. Celem ekspozycji jest przybliżenie widzowi jednego z najważniejszych polskich doświadczeń XX wieku – rozdzielenia rodzin. Chcielibyśmy poprzez przybliżenie tamtych doświadczeń pobudzić zainteresowanie historią własnych rodzin i zachęcić do próby stworzenia ciągłości historycznej.  

Wystawa „Wojenne rozstania”, 9 maja – 31 lipca 2010 r.
Muzeum PRL-u – krakowski oddział Muzeum Historii Polski
Kraków-Nowa Huta  os. Centrum E-1 (dawne kino Światowid)
Info: tel. 12 686 61 65 www.muzprl.pl/www.muzhp.pl/www.rodziny.muzhp.pl
Wstęp wolny. Wystawa czynna codziennie w godzinach: 11-19 (oprócz poniedziałków)


ostatnia zmiana: 2010-04-29
Komentarze
Polityka Prywatności