07 grudnia 2008 (niedziela)
Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego
Przed nami III edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego, który odbędzie się w dniach 2-7 grudnia 2008 roku. To jedyna tego typu impreza filozoficzno-filmowa w Polsce, Europie i na świecie.
„Kinematograf Filozoficzny” prezentuje filmy ciekawe nie tylko pod względem treści, ale i formy. Film filozoficzny łączy w sobie dający do myślenia temat, inspirację, doskonałą formę i mnóstwo przeżyć nie tylko tych estetycznych. Są to często filmy wybitne, których wysublimowany język filmowy, służy nie tylko rozrywce lecz prowadzi do dyskusji, refleksji nad kondycją ludzką i uniwersalnymi wartościami. Ideą przewodnią „III Kinematografu Filozoficznego” jest szeroko rozumiany Dialog.
Podczas Festiwalu odbywają się dyskusje z udziałem zaproszonych gości. Tworzymy „jaskinię idei”, miejsce dialogu dla twórców kina, filozofów, teoretyków sztuki i publiczności.
Zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają potrzebę konfrontacji swoich przemyśleń, doświadczeń z innymi odbiorcami i filmowcami, dla których film jest filozofią obrazu, tak jak kiedyś było to udziałem takich twórców filmowych jak: Andriej Tarkowski, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Wojciech Jerzy Has i inni.
Zabytkowa dzielnica Krakowa – Kazimierz oraz inne instytucje kultury, m.in. Galeria Sztuki Współczesnej Klub Bunkra Sztuki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kino „Paradox”, gdzie odbywa się większość festiwalowych wydarzeń, są dla twórców i publiczności idealnym miejscem spotkań i wymiany poglądów.
W programie Festiwalu Filmu Filozoficznego 2008
- Premiera najnowszego filmu Pawła Kuczyńskiego „Fenomenologia prawdy” z udziałem reżysera połączona z dyskusją wokół filmu, która odbędzie się w Muzeum Sztuki
i Techniki Japońskiej Manggha
- Prelekcja i dyskusja wokół filmu Erica Rohmera „Moja noc u Maud” [Ma nuit chez Maud] (1969) z udziałem zaproszonych gości: filozofów, filmoznawców oraz publiczności. Prelekcję wygłosi Profesor Piotr Mróz, który również będzie uczestniczył
w dyskusji wraz z innymi zaproszonymi gośćmi.
- Chris Marker i jego filmy, prelekcja prof. Andrzeja Pitrusa oraz dyskusja z udziałem publiczności w Klubie Bunkra Sztuki.
Retrospektywa filmów Chrisa Markera – twórcy, tzw. filmu eseistycznego. Marker czyni bohaterem swoich filmów człowieka właściwie nie mogącego poradzić sobie z otaczającym go światem. Twórca łączy w swoich obrazach elementy filmu dokumentalnego z działaniami o charakterze czysto kreacyjnym. Markera nie określa jeden styl – jego dorobek jest bardzo różnorodny, ale raczej relacja twórca – otaczający go świat.
Twórca m in. scenariusza do filmu „12 małp”, w reżyserii Terry’ego Gilliama, powstałego na kanwie krótkometrażowego filmu „La jetée” [Pomost] (1962) autorstwa Chrisa Markera.
Cinéma Breton – specjalny blok filmowy poświęcony kinu bretońskiemu, wciąż mało znanemu krakowskiej publiczności. Mimo, iż nie są nam obce główne nurty kina francuskiego, wciąż jeszcze niewiele wiemy o „francuskich regionalizmach”, dobrze zakorzenionych i dynamicznie się rozwijających. Doskonałym tego przykładem jest Bretania – dumna z tradycji, ale przeżywająca jednocześnie kolejne kulturalne odrodzenia, która pozostając częścią Francji, nie rezygnuje ze swojej celtyckiej tożsamości.
Międzynarodowy Konkurs Filmu Filozoficznego – prezentacja najnowszych produkcji filmowych z lat 2007, 2008 nadesłanych przez filmowców z różnych rejonów świata. Profesjonalne Jury wybierze najbardziej wartościowe filmy Festiwalu, a nagrodą dla najlepszych będzie wydanie płyty DVD zawierającej nagrodzone produkcje oraz ich emisja w jednej z krakowskich telewizji internetowych.
Międzynarodowy Przegląd Filmu Filozoficznego – to pokaz filmów zrealizowanych przed rokiem 2007 odpowiadających idei Festiwalu.
„Laboratorium Kinematografu” – Ponad-atlantycki i multi dyscyplinarny eksperyment łączący literaturę, filozofię i film. Materiałem wyjściowym do realizacji etiud filmowych będzie krótki dialog ("on walking and crying") napisany specjalnie dla Laboratorium przez Mikhaila Epsteina, wybitnego filozofa i kulturoznawcę. Epstein, emigrant rosyjski, uważany za jednego z przodujących badaczy dialogu międzykulturowego, od blisko 20 lat pracuje w USA (Emory University, Atlanta).
W projekcie uczestniczyć będzie również międzynarodowa organizacja filozofów
- International Society for Universal Dialogue (www.ISUD.org), której członkowie będą analizowali zarówno dialog Epsteina jak i etiudy, które powstaną w czasie warsztatu.
Warsztaty poprowadzi Paweł Kuczyński – absolwent wydziału reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz American Film Institute. Reżyser filmów filozoficznych m in. "Raju Filozofa"– Film został wyselekcjonowany przez International Documentary Association 2004 InFACT do kinowej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych. Wykładowca Rutgers University, Learning Tree University, University of Southern California. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Writers Guild of America (www.directing.com).
ostatnia zmiana: 2008-12-02