12 października 2008 (niedziela)

84. Inauguracja Roku Akademickiego 2008/2009 UE w Krakowie

2 października br. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zainaugurował 84. rok akademicki. Jak zwykle uroczysta inauguracja odbyła się z udziałem społeczności akademickiej Uczelni, po raz pierwszy z nowymi władzami UEK kadencji 2008–2012.

Tradycją stało się już, że ważne uroczystości akademickie na Uniwersytecie poprzedza uroczysta msza święta w kościele Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18, odprawiana w intencji pracowników i studentów UEK. Po nabożeństwie władze Uniwersytetu oraz profesorowie Uczelni i zaproszeni goście, przebrani w odświętne togi, uformowali pochód, który przemaszerował z Budynku Głównego do hali widowiskowej w pawilonie dydaktyczno-sportowym.

Rangę wydarzenia podkreśliła obecność przybyłych na inaugurację gości: senatorów, przedstawicieli władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, wojska i Policji, przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego, klasztoru Karmelitów Bosych, rektorów polskich i zagranicznych uczelni publicznych i niepublicznych, zaprzyjaźnionych i współpracujących z Uczelnią prezesów i dyrektorów banków, instytucji finansowych, przedsiębiorstw różnych sektorów i z różnych regionów Polski, szkół, towarzystw naukowych i zawodowych oraz innych firm i organizacji współpracujących z Uniwersytetem.

Otwarcia uroczystości dokonał Rektor UEK, prof. dr hab. Roman Niestrój. W przemówieniu powiedział m.in.:
„(...) Żyjemy w czasach, w których wielkie tempo i przyrost wiedzy oraz nieustannie dokonujący się postęp technologiczny i informacyjny wymagają od nas stałego edukacyjnego rozwoju. Krajowi potrzebni są ludzie światli i wykształceni, otwarci na wyzwania współczesności. Potrzebne więc są uczelnie, które zagwarantują możliwość zdobycia rzetelnego – tak ważnego w dzisiejszym świecie – wykształcenia. Bądźmy jedną z nich!
Pamiętajmy, że nasz Uniwersytet jest dobrem wspólnym całej uczelnianej społeczności: pracowników, studentów i absolwentów. Dla dobra kraju, Krakowa i w osobistym interesie każdego z nas wspólnie pomnażajmy wartość naszej Uczelni tak, abyśmy w czasie kolejnych inauguracji mogli uznać rozpoczynany dzisiaj rok akademicki za w pełni udany”.

Kolejnym punktem inauguracji była immatrykulacja studentów I roku. Tradycyjnie już nowych studentów pasowano na członków akademickiej społeczności uczelni i wręczono im pierwsze uniwersyteckie indeksy. Na zakończenie ślubowania odśpiewano stary łaciński hymn braci studenckiej – Gaudeamus igitur.
Jerzy Miller – wojewoda małopolski, wręczył 52 pracownikom Uniwersytetu złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę.

Jak co roku inauguracji roku akademickiego towarzyszyło wręczenie Medali Komisji Edukacji Narodowej. Siedmioro odznaczonych medalami udekorował Artur Dzigański –małopolski kurator oświaty.
Zebrani poznali również nazwiska pracowników UEK, uhonorowanych Indywidualnymi Naukowymi Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego: prof. Aleksego Pocztowskiego nagrodzono za książkę „Zarządzanie zasobami ludzkimi. Strategie – procesy – metody”, a dr. hab. Mateusza Pipienia – za habilitację nt. „Wnioskowanie bayesowskie w ekonometrii finansowej”. Indywidualną Organizacyjną Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał prof. Ryszard Borowiecki – Rektor UEK w latach 2002–2008. Ceremonia wręczenia tych nagród odbędzie się 8 października 2008 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej inauguracji było wręczenie Nagrody im. E. Kwiatkowskiego, przyznawanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie od 1995 r. w trosce o stan informacji i poziom publicystyki ekonomicznej w polskich mediach. Laureatem tegorocznej XIII edycji Nagrody został Piotr Aleksandrowicz z tygodnika „Newsweek”, nominowany za „tekst I prawda, i fałsz, opublikowany w Newsweeku nr 40 z 2007 r. Artykuł ten wykazuje ogromną rzetelność dziennikarską autora, który oceniając sytuację gospodarczą w Polsce, nie uległ ani autopromocji rządu, ani nadmiernemu krytycyzmowi wielu analityków. Jednocześnie tekst w sposób syntetyczny i przystępny analizuje plusy i minusy gospodarki”.

Piotr Aleksandrowicz jest obecnie szefem działu Biznes w tygodniku „Newsweek”. Jest pierwszym laureatem nagrody PRYZMAT, przyznanej w 1993 roku przez Fundację Edukacji Ekonomicznej pod patronatem Leszka Bacerowicza za propagowanie i wyjaśnianie sensu przemian ekonomicznych i gospodarczych po 1989 roku. W 2007 roku otrzymał również Ostre Pióro Business Centre Club, przyznawane za propagowanie przedsiębiorczości i wspieranie idei wolnego rynku.

Tradycyjnie nagrodzono również laureatów konkursu „Najlepsi UEK” (trzy nagrody i cztery wyróżnienia). „Najlepsi UEK” to konkurs, organizowany przez Koło Naukowe Handlu Zagranicznego, który umożliwia nagradzanie wyróżniających się studentów 3–5 roku wszystkich kierunków studiów, mających średnią ocen przynajmniej 4,0 – ludzi ambitnych, kreatywnych, niebojących się nowych wyzwań, konsekwentnych w zdobywaniu wiedzy. Konkurs promuje wartościowe postawy, wspiera pęd do wiedzy, przedsiębiorczość, zaangażowanie i pracowitość studentów, którzy aktywnie i kreatywnie wykorzystują okres studiów, poprzez swoją działalność poszerzają horyzonty, zdobywają ciekawe doświadczenia, rozwijają się intelektualnie i już teraz pracują na swoją przyszłą karierę zawodową.

W trakcie uroczystości prof. Jacek Osiewalski wygłosił wykład inauguracyjny nt. „Ekonomia empiryczna – problemy statystycznego modelowania i wnioskowania”.
Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2008/2009 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie zwieńczyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.


ostatnia zmiana: 2008-10-02
Komentarze
Polityka Prywatności