Przez trzy dni, od 7 do 9 maja, trwać będą w Krakowie Dni Kultury Białoruskiej. W tym roku zorganizowały ją cztery koła naukowe działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z innymi organizacjami studenckimi.
Ideą tego wydarzenia jest poznawanie Białorusi przez pryzmat życia kulturalnego, próba odpowiedzi na pytania: „Jaka jest współczesna kultura Białorusi?”, „W jakiej kondycji jest białoruska kultura narodowa?”.
Podczas V edycji DKB Kraków odwiedzą białoruscy intelektualiści, wykładowcy, pisarze, dziennikarze, działacze kulturalni. W programie znalazły się wieczory autorskie, kameralne koncerty, pokazy filmów, spotkania poświęcone sztuce, architekturze, poezji. Podczas Dni odbędzie się również konferencja poświęcona kulturze białoruskiej oraz dyskusja na temat mediów z udziałem dziennikarzy z Polski i Białorusi.
7 maja o godzinie 16.00 w Klubie „U Louisa” zaplanowane jest spotkanie poświęcone Grodnu i „rekonstrukcji” miejskiej starówki. Dwaj historycy, profesor Aleksander Krawcewicz oraz dr Jerzy Gordziejew przybliżą problemy związane ze stanem zabytków, niszczeniem historycznej tkanki miejskiej oraz wyburzaniem dzielnic w stylu funkcjonalizmu, będących dziedzictwem epoki międzywojennej, a więc też i II Rzeczypospolitej.
W czwartek, 8 maja w wieczornej części programu DKB znalazła się unikalna możliwość spotkania z białoruskim filmem w kinie Mikro. Otworzy je krótki przegląd filmów krótkometrażowych. Następnie będzie można zobaczyć filmową realizację dramatu klasyka białoruskiej literatury, Janki Kupały pt. „Tutejsi”. Sztuka została przygotowana przez Walerego Mazynskiego i Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego w konwencji teatru telewizji na zlecenie telewizji BELSAT (TVP Białoruś). Akcja tragikomedii dzieje się w latach 1918-20, kiedy przez terytorium Białorusi kilkakrotnie „przetoczyła się wielka historia”. Mińsk był zajęty najpierw przez Niemców, następnie Armię Czerwoną, Polskę, a ostatecznie – przez bolszewików. Na przykładzie kilkunastu postaci zaprezentowane są konflikty postaw: narodowościowych, egzystencjalnych, filozoficznych i religijnych. Sztuka porównywana z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego ze względu na alegoryczną, niekiedy gorzką, acz do bólu prawdziwą ocenę sytuacji narodu białoruskiego, „miotającego się na skutek historycznych zawirowań” między Wschodem i Zachodem.
Dni Kultury Białoruskiej w Krakowie to na terenie Polski południowej jedna z najważniejszych kulturalnych inicjatyw poświęconych Białorusi. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.dkb.nzs.pl