15 lutego 2008 (piątek)

TOFIFEST rusza w Polskę!

Ta zrodzona w Toruniu impreza uważana jest za najszybciej rozwijający się festiwal kina niezależnego w Polsce. Realizowany z pasją „festiwal dla marzycieli” w lutym 2008 zawita do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic, Poznania i innych polskich miast.

Festiwal ceniony jest przez widzów i media. Miesięcznik AKTIVIST nazwał TOFIFEST „niemalże polskim Sundance”, łódzka Gazeta Wyborcza napisała, że jest to „jeden z najbardziej znanych i opiniotwórczych festiwali kina niezależnego w Polsce, a Tomasz Raczek powiedział: „To prawdziwy festiwal, zwrócony w stronę filmu, a nie życia towarzyskiego. Jest przeznaczony dla prawdziwych miłośników filmu”. Festiwal odwiedzali już tacy goście jak dwukrotnie nominowani do Oscara Agnieszka Holland [Europa, Europa] czy Miroslav Ondricek [Ragtime, Amadeusz, Hair]. Impreza jest festiwalem filmów młodych, zbuntowanych, „niezależnych wewnętrznie”, wolnych duchem i chętnie zabierających stanowisko w dyskursie o współczesności. Festiwal jest też przeglądem obrazów, których nie można obejrzeć na ekranach polskich kin – w 2007 roku 92 tytuły pokazano premierowo. Dodajmy, że toruńska impreza jako jedyna ma prawo przyznawania Nagrody Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego.

Festiwal od pięciu lat odbywa się w Toruniu. W ubiegłym roku poszerzył swoją działalność na sąsiednią Bydgoszcz. Teraz zawita do kolejnych polskich miast, gdzie zaprezentuje wybór najciekawszych festiwalowych filmów z różnych zakątków świata – od Nowej Zelandii po Bałkany.


Program kolejnych edycji, których współtwórcą jest firma dystrybucyjna Vivarto, jest wyborem z ogromnej oferty jaką zaproponowała edycja toruńsko-bydgoska. W listopadzie 2007 wyświetlono ponad 150 filmów z ponad 40 krajów, pokazano też unikatowe retrospektywy młodego filmu brazylijskiego, austriackiego i – jako pierwsze w kraju – zestawione ze sobą, kompleksowe panoramy kina tureckiego i ormiańskiego. W czasie TOFIFEST odbyły się też pierwsze polskie targi szkól filmowych SCHOOL MARKET oraz kolejna edycja inicjatywy promocji młodych polskich filmowców FOCUS TOFIEFST.

Najmocniejszymi filmowymi punktami lutowych pokazów będą premierowe prezentacje filmów Hallam Foe Dawida McKenzie i Orzeł kontra Rekin nowozelandczyka Taika Waititi. Oba filmy to prawdziwi „kilerzy” – zdobywcy większości nagród piątej edycji TOFIFEST, gdzie oba filmy miały swoje polskie premiery. 

Hallam Foe zdobywca Grand Prix TOFIFEST – Złotego Anioła to nagrodzona także na Berlinale 2007 historia niebezpiecznej fascynacji erotycznej nastoletniego chłopca domniemaną zabójczynią jego matki. Najwięcej nagród powędrowało jednak do twórców nowozelandzkiego Orzeł kontra rekin (Eagle vs. Shark). Ta kompletnie niekonwencjonalna historia miłosna dziejąca się gdzieś na Nowej Zelandii w sumie otrzymała pięć nagród, w tym bardzo cenioną Nagrodę Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego za scenografię, kostiumy oraz „scenę rzucania butami”. 

Objazdowy TOFIFEST zaprezentuje także warte obejrzenia przedpremiery kinowe. Wyprawą na filmowe Bałkany będą pokazy: bułgarskich obrazów Bunt L. Kirana Kolarova [Бунтът на Л.] i Skradzione oczy [Откраднати очи] Radoslava Spassova oraz serbsko-austriacko- niemieckiego Gucza! Pojedynek na trąbki  [Гуча!] Dusana Milica. Niewątpliwą ciekawostką będzie debiutanckie dzieło kinowe czeskiego mistrza Petra Zelenki – Mnaga Happy End [1996].

Ważnym elementem objazdowej edycji TOFIFEST jest pokaz dwóch filmów wyreżyserowanych przez nadzieję naszego kina – Rafała Kapelińskiego, który wywodzi się podobnie jak festiwal, z Torunia. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć nagrodzony krótkometrażowym Grand Prix TOFIFEST’2006 i Złotym Lwem Niezależnym w Gdyni obraz Emilka płacze oraz najnowsze dzieło Rafała Kapelińskiego – Ballada o Piotrowskim ze znakomitą kreacją aktorską Krzysztofa Kiersznowskiego.

WWW.FESTIVALTOFFI.PL

ostatnia zmiana: 2008-02-04
Komentarze
Polityka Prywatności