31 maja 2007 (czwartek)

Wystawa prac konkursu

Ponad 300 prac z Polski i zagranicy zgłoszono do organizowanego przez działające na Uniwersytecie Jagiellońskim, Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) konkursu foto/graficznego „Innowacje”.

Wystawa zdjęć już w maju w Auditorium Maximum UJ

 

Działalność Centrum Innowacji to nie tylko komercjalizacja, badania zlecone, firmy spin-off. Organizatorzy konkursu chcą także propagować myślenie twórcze, a wiec nieszablonowe, oryginalne, nowatorskie.

 

Piotr Żabicki z CITTRU, odpowiedzialny za koordynację konkursu, tak przybliża ideę tej inicjatywy: Próbowaliśmy namówić pasjonatów fotografii i grafiki, by w swoich pracach pokazali, co rozumieją pod terminem "innowacyjność". To bardzo trudny temat, abstrakcyjny i wieloznaczny, który można zinterpretować na tysiące sposobów. Sądziliśmy, że innowacje będą najczęściej pokazywane w aurze technologicznej – jako panele sterujące, „kosmiczne” podzespoły, maszyny przyszłości.

 

Tymczasem – kontynuuje Żabicki – uczestnicy raczej zwracali uwagę na wyjątkowość i oryginalność, w ich pracach widać nietypowe spojrzenie na typowe sytuacje: ludzi na ulicy, pejzaże miast, dynamikę natury.

 

Takie interpretacje – co cieszy organizatorów - bliskie są pojmowaniu innowacji w kontekście współczesnych odkryć naukowych. To właśnie rewolucja naukowa zanegowała prawdy „niby oczywiste” i zachęcała badaczy do „pójścia pod prąd”, do „innego spojrzenia na sytuacje codzienne”. Chcemy promować właśnie tego typu myślenie. To ono jest podstawą dochodzenia do największych odkryć i sukcesów gospodarczych. Jestem przekonany, że przez takie wydarzenia będzie to się wciąż lepiej udawało– kończy Piotr Żabicki.

 

Jury konkursu postanowiło uhonorować pierwszą nagrodą (urządzenie wielofunkcyjne Lexmark, oprogramowanie Corel i bony na usługi foto w sieci Ostrowski) Mariusza Ślempa, który w pracy Miasto1 przedstawił wielowymiarowy pejzaż budującej się metropolii – nawiązując do renesansowych grafik i miksując delikatne kontury z ilustracjami technologii współczesności.

 

Najlepsze prace konkursowe można oglądać od 9. maja 2007 w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 35). Wystawa potrwa do końca maja. Potem ekspozycja zostanie przedstawiona w gmachu Ministerstwa  Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie.


ostatnia zmiana: 2007-05-07
Komentarze
Polityka Prywatności