8 lipca 2006 (sobota)
(Archiwum)

Kosmopolityczni klezmerzy

Zapraszamy za polską część europejskiej trasy zespołu Dobranotch, która zakończy się w lipcu występem na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Rosyjski zespół to wyjątkowa grupa muzyków - podróżników. Artyści inspirują się zarówno tradycyjną muzyką rosyjską, ukraińską, białoruską jak i bałkańską, żydowską, a nie obcy jest im także folklor miejski.

Ich ostatnia płyta „Gagarin Chochek” ukazała się w listopadzie 2005 roku nakładem gdyńskiej firmy Orange World Records.

 

Dobranotch to grupa z Sankt Petersburga, ale kosmopolityczna, składająca się z artystów rosyjskich, libańskich, mołdawskich. Muzyka grana przez ten skład to mieszanka tradycyjnych utworów pochodzących z tych krajów, a odwołujących się do klimatów orientalnych, klezmerskich, bałkańskich. To coś między bardzo tradycyjnym zespołem ludowym a brass  bandem, jaki wypromował Bregovic. Miłe, przy słuchaniu jest to, że muzyka zgrabnie przemyka się miedzy tradycjami. Solidna tuba przywodzi na myśl muzykę cygańską z Bałkanów czy naszej części Europy, podczas gdy bębny wnoszą lekkość Orientu, atmosferę i aromat Wschodu. Cymbały ze swym bogatym brzmieniem zabarwiają wszystko przepychem bliskowschodniego targu, a skrzypce dodają pełnego energii klimatu tradycji klezmerskiej.

Muzyka żywa ale i ckliwa - zawsze potrafiąca do nas dotrzeć,odwołująca się i pobudzająca wyobraźnię. Tak frapująca, jak najwspanialsze baśnie.

 

Przez ostatnie kilka lat muzycy dużo koncertowali w całej Europie. Występowali na jednej scenie z takimi gwiazdami jak: Michael Alpert, Frank London, Merlin Shepherd.

 

Skład:

Dmitry Khramtsov - skrzypce, wokal (Rosja)

Eugeny Lizin - cimbalom, baraban (Rosja)

Alexey Stepanov - tuba (Rosja)

Andrey Sapkevitch - akordeon, wokal (Mołdawia)

Ussamma Shakhin - darabuka, def, wokal (Liban)

 

08.07 - Krakow, Festiwal Kultury Zydowskiej

 

      Źródło: independent.pl


ostatnia aktualizacja: 2006-06-05
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Krakowie i okolicy
18 marca 2026 (środa), godz. 09:00
Chłopcy z Placu Broni
18 marca 2026 (środa), godz. 11:00
Chłopcy z Placu Broni
18 marca 2026 (środa), godz. 13:00
Chłopcy z Placu Broni
18 marca 2026 (środa), godz. 18:00
1989
18 marca 2026 (środa), godz. 18:00
Grand Piano Trio Chopin & Friends By Candle Glow
18 marca 2026 (środa), godz. 18:00
Miłość ci wszystko wybaczy...
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Queen Classic Concert By Candle Glow
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Wyspa
18 marca 2026 (środa), godz. 20:00
Teoria zmęczenia I KRAKÓW
18 marca 2026 (środa), godz. 20:30
Chopin Concert By Candle Glow
Polityka Prywatności