Serwis Zdrowie Kraków - dział zdrowie Studencki Informator Regionalny - Kraków

Azalia. Pracownia psychologiczna

Miasto: Kraków
małopolskie / powiat Kraków / gmina Kraków
Grupa specjalności;Opis specjalności: Poradnia psychologiczna, Psychologia

Kraków 30-126
ul. Czarnowiejska 8
tel. 660-962-609
fax.

Decyzja o wizycie u psychologa często nie przychodzi łatwo. Lęk przed oceną, wstyd, niepewność, a często same objawy (jak na przykład nieśmiałość, jąkanie się, czy fobie) mogą wydawać się przeszkodą nie do pokonania. Pierwsza wizyta wywołuje najwięcej obaw i pytań – 'Jaki mam rozmawiać z obcą osobą?' 'Czy terapeuta zrozumie moje problemy?', 'Co mam powiedzieć, o co mnie zapyta?', 'Jak mam się zachować?'.Proszę pamiętać, że psycholog jest specjalistą który wie, jak poprowadzić pierwszą rozmowę i pomoże rozładować towarzyszące jej napięcie. Najważniejszy jest ten pierwszy krok – po nim wszystkie kolejne wydadzą się prostsze.


Pierwsze spotkanie polega na wzajemnym poznaniu Klienta i psychologa. Nawet specjalista musi posiadać choć minimum wiedzy o Kliencie, by być w stanie mu pomóc. Jeśli nie potrafią Państwo sformułować lub dookreślić swojego problemu, psycholog za pomocą odpowiednich pytań postara się zrobić to wraz z Państwem. Mogą też Państwo spisać najważniejsze rzeczy i przyjść z kartką – to nie wstyd, w stresie często zapominamy o najważniejszych sprawach. Psycholog spróbuje poznać przyczyny zaistniałego problemu, określić szczegółowe cele spotkania (lub spotkań) oraz wyjaśnić sposób pracy nad nimi. Czas wizyty jest czasem dla Państwa, proszę więc nie bać się mówić o tym, co Państwu nie odpowiada w sposobie prowadzenia spotkania lub w proponowanych przez psychologa technikach pracy.

Wizyta nie musi koncentrować się tylko na sprawach smutnych czy trudnych – pytając o marzenia, sukcesy czy pozytywne wydarzenia w Państwa życiu, psycholog między innymi pomoże określić Państwa zasoby emocjonalne, możliwości radzenia sobie oraz wzmocni motywację do działania.

Podczas rozmowy z psychologiem nie ma 'złych' ani 'dobrych' pytań i odpowiedzi, nie ma 'głupich' i 'błahych' problemów czy 'nieważnych' tematów lub zdarzeń. Psycholog jest obiektywnym specjalistą, którego zadaniem jest pomoc – nie ocena. Wszystko co jest ważne z Państwa punktu widzenia, może być istotne dla rozwiązania danego problemu czy zlikwidowania uciążliwych objawów. Podstawą udanej pomocy psychologicznej jest także szczerość wobec psychologa i – przede wszystkim - wobec siebie samego. Jeśli jednak nie mają Państwo ochoty lub gotowości, by poruszać pewne tematy, mogą je Państwo oczywiście zachować dla siebie.

Jednak psycholog jest tylko człowiekiem - i tak jak każda inna osoba może nie przypaść Państwu do gustu. Może się tak stać zarówno z powodu osobowości psychologa, jak i techniki jego pracy. Nie należy wtedy zniechęcać się do szukania pomocy, lecz poprosić o przekierowanie do innego specjalisty. Może się również zdarzyć, że to psycholog zaproponuje Państwu zmianę specjalisty – to również jest zupełnie normalne i ma na celu wyłącznie zapewnienie Państwu pomocy najwyższej jakości, dopasowanej do rodzaju Państwa objawów czy problemów.

Proszę pamiętać – jesteśmy tu, by Państwu pomóc.







Poniżej wybrane artykuły medyczne


 
Polityka Prywatności