2019-01-25 12:00

Promocja książki World Youth Day

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie serdecznie zaprasza na spotkanie z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem oraz autorami książki "World Youth Day 2016 Kraków. The School of Faith and Humanity" – ks. prof. dr. hab. Józefem Stalą i dr Pauliną Guzik, dyr. Mediów Zagranicznych ŚDM 2016. Wydarzenie odbędzie się 25 I 2019 r. o godz. 12.00 w Sali Senackiej UPJPII w Domu Długosza przy ul. Kanoniczej 25 (Ip.)

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zmieniły życie wielu osób, zwłaszcza tych młodych. Młodzież, która przybyła z całego świata, doświadczyła uniwersalności Kościoła, umocniła swoją wiarę, ale przede wszystkim spotkała żywego Jezusa Chrystusa. Młodzi ludzie, którzy spotkali się z innymi młodymi, przybyłymi z tak wielu krajów, i z Mistrzem z Nazaretu, poczuli się znacznie silniejsi, ponieważ udało im się znaleźć nowe źródła życia i stopniowo zaczęli się zmieniać. Ich młode serca potrzebowały tego Światowego Dnia Młodzieży, aby wzmocnić swoje relacje z Bogiem i innymi młodymi chrześcijanami. 2,5 miliona młodych ludzi, którzy uczestniczyli w Mszy św. posłania z papieżem Franciszkiem w Brzegach, schroniło się w jego słowach, wstało ze słynnej kanapy i przekuło własne życie w przygodę - przygodę bycia chrześcijanami.

Dziedzictwa ŚDM nie da zamknąć w kilku zdaniach. To dziedzictwo nie tylko wielkiej duchowej uczty, ale też logistycznego perfekcyjnego przygotowania. Dlatego teraz, gdy za kilka dni kolejne miasto po Krakowie, Panamie stanie przed wielkim wyzwaniem organizacji ŚDM, oddajemy w ręce czytelników na całym świecie monografię „World Youth Day 2016 Krakow. The School of Faith and Humanity” pod redakcją ks. prof. Józefa Stali, prorektora UPJPII i dr Pauliny Guzik, dyrektora Mediów Zagranicznych ŚDM 2016.

 „Ten tom ukazuje niezwykle szeroki wachlarz problemów dotyczących chrześcijańskiej młodzieży, ich doświadczeń, kultury, w której wzrastają, wiary, ale także procesu przygotowania ŚDM w Krakowie i Panamie. Ta książka analizuje nie tylko kwestie organizacyjne, ale przede wszystkim pokazuje owoce ŚDM,  spuściznę i wskazówki na przyszłość” – mówi ks. prof. Józef Stala.

„Papież Franciszek podkreślił podczas uroczystości otwarcia ŚDM w Krakowie, że jest to spotkanie tych, którzy "poszli o krok dalej". Nasz ŚDM stał się już na świecie punktem referencyjnym, jeśli chodzi o dobrą organizację tych „katolickich igrzysk”. Ta publikacja jest więc kolejną pomocą dla przyszłych organizatorów – idziemy więc ten krok dalej – ŚDM Kraków skończył się fizycznie, ale dobro z niego płynące pomoże jeszcze wielu, wielu miastom, ale też wychowawcom młodzieży, którzy chcą młodych lepiej zrozumieć” –  mówi dr Paulina Guzik.

Autorami artykułów w monografii są zarówno znawcy młodzieży, jak i ŚDMów, w tym organizatorzy z wielu krajów świata, wśród nich O. Thomas Rosica, szef ŚDM 2002 Toronto czy Gustavo Huguenin, Brazylijczyk i szef social mediów ŚDM 2016 Kraków, ks. kardynał Stanisław Dziwisz czy ks. prof. Witold Ostafiński.

W recenzji naukowej prof. Elżbiety Ossewskiej czytamy:  

„Książka Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Szkołę wiary i człowieczeństwa można uznać za naukowe, obszerne, wielowymiarowe spojrzenie na zjawisko ŚDM. Dzięki wiedzy i doświadczeniu tak wielu specjalistów z różnych dziedzin czytelnik może zobaczyć Światowe Dni Młodzieży w perspektywie historycznej, teologicznej, społecznej, kulturalnej, pedagogicznej, psychologicznej, duchowej, duszpasterskiej, kościelnej, liturgicznej i egzystencjalnej. Jest to nawiązanie do idei papieża Jana Pawła II, aby zapraszać młodzież z całego świata w jedno miejsce. Prezentuje ŚDM w Krakowie, ale także patrzy w przyszłość na ŚDM w Panamie”.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II włączył się w przygotowanie tego wielkiego wydarzenia w każdym wymiarze: naukowym, praktycznym i duchowym. Jeszcze przed ŚDM to nasz Uniwersytet zaprosił do Krakowa organizatorów ŚDMów z całego świata, aby podzielili się swoimi radami i doświadczeniami, które zamknięte zostały w pierwszej części monografii wydanej w 2016 roku. Nasi wykładowcy pracowali w Komitecie Organizacyjnym, studenci IDiKS i JP2TV relacjonowali wydarzenie m.in. w Telewizji Polskiej, a budynki Uniwersytetu służyły pielgrzymom za schronienie i mieszkanie.

Publikacja ukazała się w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.


data ostatniej modyfikacji: 2019-01-24 14:57:13
Komentarze
 
Polityka Prywatności