Wystawę będzie można oglądać od 16 listopada 2016 r. do 27 stycznia 2017 r. w Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej przy Al. Mickiewicza 30 w Krakowie. Ekspozycja przybliży wiedzę o tych wyjątkowych owadach i pokaże jak wygląda ich współpraca z człowiekiem.
Początki wspólnej historii człowieka i pszczół sięgają prehistorii. Te małe stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury. Żyją w zhierarchizowanej grupie, potrafią w tańcu kodować informacje, a przede wszystkim gwarantują przetrwanie wielu żyjącym na ziemi gatunkom, nie wyłączając człowieka. Jakimi partnerami dla pszczół jesteśmy my, biorąc pod uwagę fakt, że nasze działania zmniejszają populację tych owadów? Co możemy zrobić, żeby to powstrzymać? Co potrafią pszczoły i co o nich wiemy?
Odpowiedzi na te pytania znajda się na wystawie. Dowiemy się nie tylko czym zajmują się pszczoły, w jaki sposób je chronić i jak wygląda praca pszczelarza, ale także zobaczymy w jaki sposób te owady inspirują projektantów i architektów. W module edukacyjnym opartym na książce "Pszczoły" prezentowane będą współczesne ule, strój i narzędzia pszczelarza, a także czerpiące inspirację z życia pszczół przedmioty codziennego użytku, biżuteria, a nawet architektura. Z kolei część ekspozycji pokazującą wykorzystanie struktury plastra miodu wzbogacają liczne przykłady jego zastosowania w meblarstwie, branży oświetleniowej czy przy produkcji sprzętu sportowego Ponadto będzie można zobaczyć m.in. kolekcję egzotycznych miodów z całego świata. Przedstawione też zostaną inicjatywy zwracające uwagę na ochronę pszczół, jak np. ul, który można samodzielnie wyciąć i złożyć. Wystawa to też cenne źródło informacji, jak dbać o pszczoły i jak sprawić, żeby nasz ogród stał się im przyjazny.
Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 (bud. C-2, V piętro).