25 marca 2009 (środa)
Sukces młodych naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki programu Ventures wspierającego innowacyjne badania realizowane przez młodych uczonych.
Listę laureatów zdominowali studenci i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobywając aż cztery z ośmiu przyznanych wyróżnień. Razem laureaci z UJ otrzymają ponad 500 tys. złotych jako stypendium naukowe oraz grant badawczy.
Młodzi naukowcy z UJ podczas pisania wniosku mogli liczyć na pomoc Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU)*. „Przygotowanie dokumentów do projektu to spory wysiłek nie tylko naukowy, ale i administracyjny.” – wspomina jedna z laureatek - „Wstępną ocenę projektu, uwagi dotyczące ochrony własności intelektualnej oraz obieg dokumentów pilotowali pracownicy CITTRU.”
Wnioski konkursowe były oceniane nie tylko pod względem wartości naukowej i dotychczasowego dorobku badawczego. Uczestnicy musieli przekonać niezależnych recenzentów i interdyscyplinarny panel ekspertów, że wyniki ich projektów znajdą zastosowanie w gospodarce i mają potencjał komercyjny.
Pionierskie badania nad bezpiecznymi dla organizmu ludzkiego, a jednocześnie tanimi implantami ze stali nierdzewnej pokrytej powłokami polimerowymi zaproponowała Monika Cieślik, doktorantka Wydziału Chemii UJ. „Aby zrozumieć skomplikowane procesy zachodzące na powierzchni materiałów implantacyjnych konieczne jest wykonanie drogich obserwacji mikroskopowych” – wyjaśnia Monika – „Uzyskane finansowanie pozwoli mi prowadzić specjalistyczne badania w laboratoriach w kraju i za granicą. Zaplanowałam już serie pomiarów elektrochemicznych w Szwecji.”
W walce z zanieczyszczeniem powietrza i globalnym ociepleniem pomogą badania kolejnej laureatki z Wydziału Chemii UJ. Na wyniki projektu Moniki Ruszak czekają fabryki kwasu azotowego, które musza ograniczyć emisję podtlenku azotu – gazu cieplarnianego, który pochłania ciepło ponad 300 razy bardziej wydajnie niż CO2. Doktorantka pracuje nad nowym katalizatorem do rozkładu N2O, który będzie bezpieczny dla środowiska i tani - „Projekt Ventures umożliwia mi czyli realizację badań, po których kolejnym etapem może być już zastosowanie zaproponowanego przeze mnie rozwiązania w instalacji przemysłowej.”
Zastosowanie grzybów mikoryzowych w komercyjnej uprawie gruntowych storczyków będzie badał Grzegorz Wojtczak, doktorant w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Sam zamierza zając się wdrożeniem wyników badań – „Liczę, ze uzyskane dofinansowanie umożliwi mi założenie w przyszłości własnej firmy zajmującej się produkcja storczyków gruntowych.”
Wśród laureatów konkursu znaleźli się także ambitni studenci chemii, którzy wpadli na pomysł realizacji projektu w skromnym pokoju studenckiego koła naukowego. „Chcemy uzyskać, zaprojektowaną przy wsparciu metod komputerowych, nową grupę innowacyjnych leków stosowanych w schorzeniach centralnego układu nerwowego, systemu immunologicznego oraz w niektórych przypadkach powikłań wywołanych chorobami nowotworowymi.” - opowiada Przemysław Szafrański, który będzie prowadził badania wspólnie z kolegami Karolem Dyduchem, Tomaszem Kościółkiem i Tomaszem Wróblem - „Jesteśmy dumni, że trudy i marzenia czwórki studentów mogą się ziścić. Że nie tylko doktoranci, czy pracownicy naukowi mogą realizować projekty finansowane z funduszy UE”.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej czeka na kolejne pomysły młodych uczonych. Wnioski w ramach następnej edycji programu Ventures można składać do 15 kwietnia.
ostatnia zmiana: 2009-03-16