Przez pierwsze trzy tygodnie lipca grupa naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (IA UJ) kontynuowała prace wykopaliskowe na stanowisku Tel Erani w Izraelu. Wśród najważniejszych odkryć tego sezonu jest olbrzymi mur obronny sprzed ponad 5 tysięcy lat, co może dowodzić, że miasta południowego Lewantu powstały wcześniej niż do tej pory sądzono.
Dr Tomasz Żuradzki z Wydziału Filozoficznego UJ i dr Michał Németh z Wydziału Filologicznego UJ zdobyli najbardziej prestiżowe na Starym Kontynencie granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). Na 5-letnie badania w ramach programu Horyzont 2020 otrzymali prawie 3 mln euro. W tym roku naukowcom pracującym w Polsce przyznano jedynie 4 takie stypendia.
Z dostarczonego przez Dział Rekrutacji na Studia UJ podsumowania pierwszego cyklu naboru kandydatów prowadzonego na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie wynika, że wbrew prognozom przewidującym związany z niżem demograficznym spadek ilości młodzieży pragnącej zdobyć wyższe wykształcenie, Uniwersytet Jagielloński może pochwalić się utrzymaniem, a nawet minimalnym wzrostem liczby kandydatów na studia.
29 czerwca 2018 r. w Collegium Novum UJ podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej (Rosja), przedmiotem której będzie budowa i eksploatacja Laboratorium Badań Strukturalnych Makromolekuł i Nowych Materiałów w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Studiowanie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie można z łatwością połączyć ze swoimi pasjami. Pokazuje to tegoroczna edycja kampanii promocyjno-rekrutacyjnej pod nazwą #misjaUJ.
W roku akademickim 2018/2019 Uniwersytet Jagielloński uruchomi nowe kierunki studiów I i II stopnia.
Współpracę naukowo-badawczą w zakresie nauk chemicznych, nowych materiałów i technologii oraz ochrony środowiska zakłada umowa zawarta pomiędzy Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego a Grupą Azoty (GA). Dokument podpisali w poniedziałek prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn i wiceprezes Zarządu GA dr Grzegorz Kądzielawski.
20 kwietnia na Uniwersytecie Bolońskim doszło do podpisania listu intencyjnego ustanawiającego nową uniwersytecką sieć współpracy – European University Alliance. Uniwersytet Jagielloński reprezentował prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.
9 edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Fotograficznego Głębia Spojrzenia dobiega końca. Po raz kolejny zgromadziła dzieła młodych fotografów, którzy pokazali jak ważny jest rozwój pasji bez względu na poziom umiejętności oraz możliwości aparatu.
„Dolnołużyczanin z Chociebuża”, „pokrzewka piegża”, „ekstrahumor”, „stretch w kolorze écru”, „strzeżcież się chytrzy” czy „chałturzący niby-hażanin” - to tylko niektóre z pułapek językowych, które czyhały na uczestników IV Dyktanda Krakowskiego. Arcytrudny tekst zatytułowany „Barbarzyńcy w ogrodzie, czyli komu bije dzwon” tradycyjnie przygotowała dr hab. Mirosława Mycawka z Wydziału Polonistyki UJ. Krakowskim Mistrzem Ortografii został Arkadiusz Kleniewski.
W ubiegłym tygodniu, podczas noworocznego spotkania członków i partnerów Polsko-Chińskiej Rady Biznesu, ogłoszono zwycięzców 2. edycji konkursu na najlepsze prace z zakresu współczesnej współpracy gospodarczej Polski i Chin. Wśród 4 najlepszych autorów znalazła się Natalia Ojczyk, studentka Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Jagielloński prowadzi rekrutację dla cudzoziemców na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie prowadzone w języku polskim na rok akademicki 2018/2019.
Przy ulicy Floriańskiej 49 został otwarty oficjalny punkt z gadżetami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt Działu Promocji UJ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów, absolwentów i pracowników najstarszej polskiej uczelni oraz turystów, którzy chcieli mieć możliwość zakupu uniwersyteckich pamiątek.
Studenci z Białorusi, Rosji i Ukrainy odebrali w Collegium Maius dyplomy Funduszu Stypendialnego Ad Polonos. Jego pomysłodawczynią i fundatorką jest prof. Urszula Marta Doleżal, która w swej hojności i poświęceniu sprawom zesłańców polskich zdecydowała o udzieleniu studentom i doktorantom Uniwersytetu Jagiellońskiego wsparcia finansowego w postaci stypendiów za dobre wyniki w nauce.
Uniwersytet Jagielloński zaprasza na studia. 31 lipca uczelnia uruchomiła rekrutację uzupełniającą na kierunki I stopnia i jednolite magisterskie prowadzone w języku polskim.
W opublikowanym po raz trzeci rankingu reputacji polskich uczelni wyższych Premium Brand 2017 Uniwersytet Jagielloński zajął pierwsze miejsce w zestawieniu generalnym placówek publicznych.
Uniwersytet Jagielloński zaprasza na studia. Rekrutacja na rok akademicki 2017/2018 już się rozpoczęła.
„Zhardziały łże-weganin”, „korpowyrzutek”, „druh Borzygniew” i „hoża super-Orawianka” to tylko niektóre z pułapek językowych III Dyktanda Krakowskiego, które odbyło się w sobotę 25 marca w Auditorium Maximum UJ. Arcytrudny tekst napisało kilkaset osób, w tym znani aktorzy i dziennikarze m.in. Dariusz Gnatowski czy Andrzej Sołtysik. Tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii 2017zdobył Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego.
22 grudnia 2016 roku rozpoczęła się rekrutacja na studia I i II stopnia prowadzone w językach obcych w Uniwersytecie Jagiellońskim. Zapisy będą trwać do 15 lutego 2017 roku.
Uniwersytet Jagielloński zajął 112 miejsce w najnowszej edycji międzynarodowego rankingu BRICS & Emerging Economies 2017. Wśród polskich uczelni UJ uplasował się na 3 miejscu.
Uniwersytet Jagielloński zaprasza na studia podyplomowe na kierunku Biznes w biotechnologii. Studia dedykowane są wszystkim, którzy wiążą swoją karierę z biotechnologią, zarówno jako naukowcy chcący skomercjalizować swoje badania jak i ludzie biznesu nastawieni na rozwój przedsiębiorstw.
Jesteś zafascynowany nauką? Weź udział w wykładach popularnonaukowych z cyklu "Bliżej Nauki", które odbywają się na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. prof. S. Łojasiewicza 11 we wtorki (dwa razy w miesiącu) o godzinie 18.15. Po wykładzie jest możliwość zadania pytań lub indywidualnego spotkania z prelegentem. Uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie jest bardzo często wybierany przez licealistów ze względu na swój prestiż. Budowany przez lata autorytet oraz wielowiekowa tradycja skłaniają młodych ludzi do wstąpienia na uczelnię, w której łączą się ścieżki Jana Kochanowskiego, Mikołaja Kopernika i Wisławy Szymborskiej.
Uniwersytet Jagielloński jest uczelnią nie tylko najstarszą w Polsce i bogatą w tradycje, lecz również nowoczesną, wychodzącą naprzeciw zmianom zachodzącym we współczesnym świecie. Idąc z duchem czasu, odpowiadając na oczekiwania kandydatów oraz na nowe trendy pojawiające się na rynku pracy, Uniwersytet rokrocznie wzbogaca swoją ofertę studiów.