11.06-11.09.2016

Weekendy z literaturą

Od czerwca do września Biblioteka MOCAK-u zaprasza na Weekendy z literaturą. Podczas kolejnych wakacyjnych weekendów w MOCAK-u odbywać się będą spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki. Celem projektu jest promowanie czytelnictwa i pokazanie różnorodności świata literatury.

Spotkania z autorami

W odpowiedzi na zapytania i zainteresowanie czytelników zapraszamy na serię spotkań autorskich z pisarzami. Zaproszeni goście reprezentują różne gatunki - literaturę dla dzieci, poezję, esej oraz powieść graficzną. Bezpośredni kontakt z autorami to szansa na poznanie motywów ich twórczości, warsztatu czy poglądów na sztukę i literaturę.

Dyskusje eksperckie

Podczas dyskusji eksperckich będzie omawiana specyfika różnych obszarów rynku książki. W kolejnych miesiącach podyskutujemy o pracy: grafika i drukarza (12 czerwca), tłumacza (10 lipca), wydawcy (7 sierpnia) oraz edytora (11 września). Wezmą w nich udział specjaliści z tych dziedzin, którzy opowiedzą o ich specyfice, a także o nietypowych sytuacjach, z którymi musieli się mierzyć.

Oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Biblioteka Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u zawiera przekazany przez Profesora księgozbiór liczący kilka tysięcy pozycji, a także prace kanonicznych dla sztuki XX wieku artystów, takich jak Jerzy Nowosielski, Andrzej Wróblewski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Oprowadzanie będzie okazją do poznania zgromadzonych dzieł sztuki i stojących za nimi historii przyjaźni Profesora z artystami i pisarzami, poznania losów księgozbioru oraz refleksji nad wyzwaniami, jakie Biblioteka stawia przed miłośnikami książek.

Zabawy z książką

Interdyscyplinarny projekt dla dzieci, stanowiący cykl warsztatów literacko-plastycznych. Przedmiotem zajęć są unikatowe ze względu na swoją formę lub treść książki dla najmłodszych.

Projekt Weekendy z Literaturą uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa

Fot. Inga Szeliga

Program

11.6.2016 (sobota):

Godz. 15 - warsztaty Zabawy z książką - to interdyscyplinarny projekt dla dzieci w wieku 6-10 lat, stanowiący cykl warsztatów literacko-plastycznych. Przedmiotem zajęć są unikatowe ze względu na formę książki dla najmłodszych. Tym razem będziemy czerpać inspiracje z książki Małgorzaty Mycielskiej Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków, ilustrowanej przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.

Wstęp bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 36.

Godz. 17 - spotkanie z Danielem Mizielińskim - uznanym na świecie autorem książek dla dzieci, który opowie o specyfice literatury dziecięcej i tworzeniu ilustracji dla najmłodszych. Spotkanie poprowadzi Izabella Kaluta.

Daniel Mizieliński (ur. 1982) - grafik, twórca książek i stron internetowych. Absolwent Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza i Grażki Lange (Wydział Grafiki ASP w Warszawie). Razem z żoną Aleksandrą są założycielami Hipopotam Studio, autorami licznych stron www i książek. Prywatnie kolekcjonerzy książek. Laureaci licznych nagród, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2010 za książkę Co z Ciebie wyrośnie? oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Primo Andersen 2013 za Mapy. Współpracują z wydawnictwami Znak, Dwie Siostry i 40 000 Malarzy. Projektują okładki i opracowują graficznie książki, a także tworzą własne.

12.6.2016 (niedziela):

Godz. 15 - literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Oprowadza Filip Skowron - etnolog i polonista, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Godz. 17 - dyskusja ekspercka dotycząca pracy grafika i drukarza z udziałem Przemka Dębowskiego i Piotra Kuzikowskiego, które poprowadzi Anna Zabdyrska. Uczestnicy spotkania poznają specyfikę pracy grafika oraz drukarza, opowiedzą także o współpracy, która w istotny sposób wpływa na końcowy efekt - nowo powstałą książkę. Podczas pierwszej dyskusji zaproszeni goście opowiedzą o specyfice pracy grafika i drukarza. Na pierwszy rzut oka to różne profesje, niemające ze sobą wiele wspólnego. Jednak efekt zabiegów grafika ściśle zależy od drukarza - jego umiejętności i doświadczenia. Ich współpraca opiera się na zaufaniu i sprawnej komunikacji. Nieprzypadkowo klienci drukarni (w tym graficy) wykazują dużą lojalność i przywiązanie do konkretnych firm drukarskich, a nawet samych drukarzy. Zaproszeni goście odniosą się również do swoich doświadczeń i opowiedzą o największych wyzwaniach zawodowych, przed którymi przyszło im stanąć.

Przemek Dębowski - współzałożyciel Wydawnictwa Karakter, jeden z najbardziej cenionych w Polsce projektantów. Nominowany przez Polskie Radio do tytułu "Kulturysta 2012" za "wyjątkowy talent, dzięki któremu od lat udowadnia, że książki - jako przedmioty - mogą być dziełami sztuki - nie tylko użytkowej". Projektuje książki i okładki dla największych polskich wydawnictw (między innymi Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, W.A.B.).

Piotr Kuzikowski - drukarz, od ponad dwudziestu lat pracuje w krakowskiej drukarni Skleniarz, obecnie na stanowisku kierownika produkcji.

Anna Zabdyrska - projektantka, kuratorka i autorka wystaw. Studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w paryskiej ESAG. W 2009 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako projektantka grafiki współpracuje z Małopolskim Instytutem Kultury, tworząc i ilustrując kwartalnik "Autoportret", a także z Zamkiem Cieszyn jako projektantka i kuratorka. Od 2011 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

9.7.2016 (sobota):

Godz. 15 - warsztaty Zabawy z książką.

Godz. 17 - spotkanie z poetą.

10.7.2016 (niedziela):

Godz. 15 - literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego.
Godz. 17 - Dyskusja ekspercka dotycząca pracy tłumacza z udziałem zaproszonych gości.

6.8.2016 (sobota):

Godz. 15 - warsztaty Zabawy z książką.

Godz. 17 - spotkanie z eseistą.

7.8.2016 (niedziela):

Godz. 15 - wymiana książek w ramach Drugiego Życia Książki.
Godz. 16 - literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego.
Godz. 17 - dyskusja ekspercka dotycząca pracy wydawcy z udziałem zaproszonych gości.

10.9.2016 (sobota):

Godz. 15 - warsztaty Zabawy z książką.

Godz. 17 - spotkanie z autorem powieści graficznej.

11.9.2016 (niedziela):

Godz. 15 - literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego

Godz. 17 - dyskusja ekspercka z udziałem zaproszonych gości dotycząca pracy edytora.


data ostatniej modyfikacji: 2016-06-07 08:06:36
Komentarze
 
Polityka Prywatności